Green Card

 Green Card

 Green Card Nedir?

Green Card, ABD’de çalışmayı ve yaşamayı sağlayan resmi ve süresiz bir ikamet kartıdır. Her yıl ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenmekte olan çekiliş ile yaklaşık olarak 55 bin kişi Green Card sahibi olmaktadır. Green Card çekilişleri sadece resmi web sitesi üzerinden açıklanmakta ve Amerika’da yaşayan nüfustaki çeşitliliği arttırmayı amaçlamaktadır.

Green Card çekilişi sonrasında başvuru yapma hakkını kazanacak kişilerin başvuruları eğer ki olumlu sonuçlanırsa, ABD’de sürekli oturum ve çalışma iznine sahip olacaklardır. Green Card sahibi olan kişilerin Türk vatandaşlıkları devam ederken aynı zamanda ABD’de Amerika vatandaşları gibi birçok hakka sahip olacaklardır.

Seçme ve seçilme hakkı hariç şirket kurma, Amerikan sürücü belgesi alma, burs ve kredi alma gibi pek çok hak bulunmaktadır. Kişiler 5 sene boyunca Green Card sahibi olma haklarını kaybetmezler ise 5 sene sonunda Amerikan vatandaşı olmak adına başvuruda bulunma hakkını elde ederler.

Green Card’a Nasıl Başvurulur?

İnsanlar eşit haklar ile Green Card başvurusu yapabilirler. Yapılacak çekiliş dijital ortamda olup talihli kişiler bilgisayar tarafından belirlenmektedir. Çekilişe katılmak adına başvuru yapacak olan kişilerin lise mezunu olması ve en az iki sene iş deneyimine sahip olmaları gerekmektedir.

Green Card sahibi olan kişiler ABD’de yaşayabilir, burada çalışabilir, iş kurabilir ya da eğitimlerini görebilir. Çalışmayı düşünen kişiler özel sektör ya da devlette ayrım olmadan istihdam edilirler. Öğrenciler ise Green Card ile beraber devlet üniversitelerindeki indirimli ücretlerden yararlanabileceklerdir.

Green Card
Green Card

Çekilişe katılmak adına başvuru yapılmasına izin verilen ülkelerden birinin vatandaşı olması gerekmektedir. Türkiye de bu ülkelerden bir tanesidir. Her başvuru döneminde bir kere başvuru yapılabilir, birden fazla başvuru yapanlar çekilişe katılmaz ve diskalifiye olurlar.

Başvuru koşullarını karşılamaları şartı ile evli çiftlerin ikisi de ayrı olarak başvuru yapabileceklerdir. Eşlerden bir tanesi kazanırsa, diğer eş ve çocuklar da Green Card sahibi olabilirler.

Bunun içi birlikte yaşanmıyor olsa dahi başvuruda yasal olarak evli olunan kişinin bilgileri de eklenmelidir. Bununla beraber kişilerle yaşamıyor olsa da 21 yaş altı ve evli olmayan çocuklar ile alakalı da bilgiler eklenmelidir.

Kişilerin Green Card başvurusu esnasında yapmakta oldukları hatalardan biri, başvuru formunu eksik ya da hatalı doldurmalarıdır. Başvuru formunda yapılacak olan en ufak bir hata veya doldurulması gerektiği halde boş bırakılan yerler olması, başvuru hakkının iptal edilmesine neden olacaktır.

Green Card Çekiliş Sonuçları

ABD Göçmenlik Bürosu, çekilişi kazanan kimseye posta aracılığı ile bilgi vermemektedir. Kişiler başvurudan sonra sistem tarafından verilen teyit numarası ile sonuçlar açıklandığı zaman sonuçları öğrenebileceklerdir.

Türkiye’den her sene yaklaşık olarak 6000 kişi Green Card çekilişini kazanıyor ve başvurular tamamlandıktan sonra Amerika Konsolosluğu tarafından yapılan mülakat ile Green Card sahibi olmaktadır.

Türkiye’den her sene 100.000 başvuru yapılsa da bunların sadece 20.000 adedi işleme alınmaktadır. Bunun sebebi de tamamı İngilizce olan formun doldurulması esnasında hataların yapılmasıdır.

Green Card sahibi olan kişiler, sonraki 6 ay içerisinde ABD’ye giriş yapması gerekmektedir. Green Card hakkının kaybedilmemesi adına sonraki dönemlerde yılda en az 1 kere ülkeye giriş yapılmalıdır.

Bu aşamada Amerika’da ne kadar kalındığının önemi yoktur. Gerekli şartların sağlanmaması durumunda kişiler bu haktan vazgeçmiş sayılırlar ve 5 sene sonunda ABD vatandaşlık başvurusu hakkını kaybederler.

  1. Kimler Green Card çekilişi için başvuru yapabilir?

Her sene düzenlenen Green Card çekilişi için başvuru yapmak adına izin verilmiş olan ülkelerden birinin vatandaşı olmak yeterli olacaktır. Türkiye bu ülkeler içerisinde yer aldığı için TC vatandaşları Green Card çekilişi için başvuru yapabilirler.

  1. Green Card çekilişi için başvuru şartları nelerdir?

Başvuru yapılmasına izin verilmiş olan ülkelerin vatandaşı olma şartının yanı sıra başvuru yapacak kişilerin en az lise mezunu ve 2 yıllık iş deneyimine sahip olmak gerekmektedir. Bu şartları yerine getirmeyen kişilerin başvuruları değerlendirilmemektedir.

  1. Green Card alındığında Amerika’da hangi haklara sahip olunur?

Kişiler Green Card ile beraber ABD’de yaşayabilir, çalışabilir, eğitim alabilir, beş sene sonrasında Amerikan vatandaşlığı için başvuruda bulunulabilir.

  1. Green Card çekilişi kazanıldıktan sonra eş ve çocuklar da Amerika’ya götürülebilir mi?

Evli olan çiftler, bireysel olarak ayrı şekilde başvuru yapabilirler. Evli çiftten biri çekilişi kazanınca diğer eş ve 21 yaş altı çocuklar da Green Card sahibi olacaklardır.

  1. Green Card çekiliş sonuçları nasıl öğrenilebilir?

Green Card çekilişi adına başvuru yapıldıktan sonra sistem kişilere teyit numarası verecektir. Belirlenen tarihlerde yapılacak olan çekiliş sonrasında teyit numarası ile bakabilirler.

  1. Green Card çekilişi kazanıldığı zaman Türk vatandaşlığı kaybedilir mi?

Green Card sahiplerinin Türk vatandaşlıkları devam edecektir. 5 sene boyunca Green Card sahibi olmanın şartları yerine getirildiği takdirde Amerika vatandaşı olmak adına başvuru yapılabilir.

  1. Yeşil Kart Nedir ve Green Card ile arasında fark var mıdır?

Yeşil Kart Green Card kelimesinin Türkçesi olup aynı şeyi ifade eder.

Amerika Vizesi Green Card

Green Card Başvuru Şartları 2020 Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’ne gitme hayali olanların bilmesi gereken şartlardır. Öncelikli şart lise veya dengi bir okuldan mezun olmak. Eğer lise mezunu değilseniz bir işte uzman olmalısınız. Uzmanı olduğunuz işi en az iki yıl yaptığınızı belgelemek zorundasınız.

Green Card Nasıl Alınır?

Sorunun cevabı sürekli aranmaktadır. Green Cardı almanın birçok yöntemi vardır. Yatırım yaparak, akrabalık ilişkileriyle, evlilik, çalışma, sığınma ve mültecilik yolları ile Green Card elde edilebilir. Gerekli şartları sağladıktan sonra başvuru yapmalısınız.

Green Card Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Hayali ABD’de yaşamak olanların cevabını bilmesi gereken sorudur. Green Card başvuru ücreti 03.11.2020’den itibaren herkes için 330 Türki lirası olacaktır. Şu an ücretler indirimli olarak alınmaktadır. Ekstra bir hizmet bedeli alınmamaktadır.

Give a Comment

Ara