Amerika Vizesi 2022’de Güncel Bilgiler

Amerika vizesi işlemleri

İçindekiler gizle

Dünya’nın süper gücü olan Amerika; her sene yüz binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Son derece güçlü ve tarihi açıdan zengin olan ülkede birçok kişi kısa veya uzun sürelerle kalmak istemektedir. Amerika’ya gitmek istiyorum 2020 yılında arama motorlarına sıkça yazılmış ve Amerika’ya gidiş şartları araştırılmıştır. Bu araştırma yalnız Türkiye’den değil dünyanın birçok noktasından yapılmıştır.

Amerika her anlamda güçlü bir ülke olduğu için kişiler eğer yapabiliyorlarsa bu ülkeye yerleşmek isterler eğer Amerika’ya yerleşmek için gerekli şartları taşımıyorlarsa kısa süreli de olsa Amerika seyahati gerçekleştirebilirler.

Amerika, ekonomik anlamda çok güçlü bir ülkedir. Dünyada faaliyet gösteren bütün sektörlerin merkezi halindedir. Bu özelliği nedeniyle iş görüşmeleri veya iş başvuruları için her sene binlerce Amerika vizesi başvurusu yapılmaktadır.

İş amaçlı ziyaretlerin yanı sıra turistik amaçlı Amerika ziyaretleri gerçekleştirilmektedir. Binlerce doğal parka ve tarihi esere sahip olan ülkeye özellikle müze ziyaretleri için de birçok başvuru yapılmaktadır. Hem kültür tatilleri için hem de doğayla iç içe zaman geçirilmek istenen ziyaretlerde Amerika seçeneği öne çıkmaktadır. Tatil amaçlı gerçekleştirilmek istenen Amerika ziyaretlerinde Amerikan turist vizesi türüne başvuru yapılması şarttır.

Amerika’da vize almak için kişinin birçok sebebi olabilir. Amerikan vizesi alımı için kişinin doğru vize türüne başvuru yapması gerekir. USA vize işlemleri Amerika Birleşik Devletleri göçmenlik yasasına göre yapılır. Doğru vize türüne başvuru yapılması Amerika vize işlemleri sürecinin daha hızlı ilerlemesini sağlar. Amerika vize başvurusu yapacak olan kişinin Amerika göçmenlik yasası şartlarına sahip olması durumunda vize başvurusu işleme alınacaktır. Amerika’ya gitmek için şartları yerine getirmeyen kişilerin vize başvurusu ret cevabı alacaktır.

Türk vatandaşı Amerika vizesi başvurusu yaptığında tamamlaması gereken birçok işlemle karşı karşıya kalmaktadır. Amerika vizesi almak son derece yorucu bir süreçtir. Amerika vize başvurularında, başvuru yapan kişinin birçok evrakı hazırlaması ve bu belgelere eksiksiz olarak başvuruları değerlendiren kuruma teslim etmesi gerekir.

Amerika vize başvurularının değerlendirmeye alınması için kişinin Amerika diplomatik temsilciliklerinin belirlemiş olduğu bütün şartları eksiksiz olarak sağlaması gerekir. Amerika konsolosluğu vize başvurusu işlemlerini inceleyen ve vizenin verilip verilmeyeceğine karar veren kurumdur. Bu kuruma yapılan bütün başvurularda kişilerin son derece titiz olması gerekir. Aksi takdirde yapılan ABD Vize Başvurusu olumsuz yanıt alacaktır.

Amerika vizesi almak isteyen herkes aynı başvuru süreçlerine tabi tutulur. Amerika’ya hangi pasaportla gidilir konusuna değinmek gerekirse her pasaport türü ile Amerika’ya seyahat edilebilir. Dünya’da birçok ülke yeşil, gri veya siyah pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarında vize talep etmemektedir.

Ancak Amerika yeşil pasaport, siyah pasaport ve gri pasaport sahiplerinin tamamından vize istemektedir. Amerika yeşil pasaporta vize istiyor mu sorusu Amerika vize başvurusu sürecinde yetkililere sorulmaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse bu sorunun cevabı herkes için aynıdır. Pasaport türü fark etmeksizin Amerika’ya yapılması planlanan tüm seyahatlerde ABD vize başvurusu yapılması gerekir.

Amerika vizesi için uygulanan işlem süreci son derece meşakkatlidir. Diğer ülkelere yapılan vize başvurularına kıyasla Amerika vize daha fazla detaylıdır. Amerika ülke güvenliği unsuruna karşı son derece tedbirli davrandığı için ülkeye giriş yapmak isteyen her bir kişinin, güvenlik açısından herhangi bir soruna neden olmayacağı konusunda emin olmak ister. Bu nedenle yapılan başvurularda süreç uzundur.

ABD vize türleri arasından hangisine başvuru yapılıyor olunursa olunsun Amerika vize evrakları başvuru yapan kişinin yaşını, hangi mesleği icra ettiğini, kişinin şu anda aktif bir iş hayatında olup veya olmadığını kanıtlaması gerekir. Her vize türü için istenen evraklar farklılık gösteriyor olsa da istenen temel evraklarda kişinin yukarıda sayılın bilgilerinin tamamı teslim edilecek olan belgelerde gözükmelidir. Eğer Amerika seyahati planlayan kişilerin evraklarında kuşkuya mahal verecek bir duruma veya bilgiye rastlanırsa yapılan USA vize başvurusu ret cevabı alacaktır.

Vize başvurusu yapılırken son derece dikkatli bir biçimde evraklar hazırlanmadır ama her şeyden önce kişinin hangi vize türüne başvuracağına karar vermesi gerekir. Yanlış vize türüne başvurmak kişiye hem zaman hem de para kaybettirecektir. Amerika vizesi 2019 yılında birçok kişiye ret cevabı vermiştir. Verilen bu ret cevabının en büyük nedeni kişilerin yanlı vize türüne başvurmuş olmasıdır.

Amerika vize başvurusu çeşitli yollarla gerçekleştirilebilinir. Eğer kişi şahsi başvuru yapacaksa Amerika vizesi Antalya, İstanbul, Ankara ve Adana konsoloslukları üzerinden yapılabilir. Başvuru Amerika vize danışma firmaları yoluyla da gerçekleştirilebilir.

Amerikan vizesi kaç yıllık veriliyor sorusu ile sıklıkla karşılaşılır. Bu soruyu soran kişi hem Amerika vizesi en az kaç aylık sorusunun cevabını almak ister hem de ülkede maksimum kaç ay kalabileceği konusunda bilgi sahibi olmak ister. ABD vizesi kaç yıllık sorusunun cevabı kişinin başvuru yaptığı vize türüne göre değişiklik gösterse de genel olarak alınan Amerikan Göçmen Olmayan vizelerinin süresi 10 yıldır fakat kişi bu on yıl içerisinde ülkede kalma hakkına sahip değildir. Daha detaylı bilgi almak için hangi vize türüne başvuruyorsanız o vizenin geçerlilik süresinin öğrenmeniz gerekir.

ABD Vize Başvurusu Süreci Nasıl İlerler?

Amerika vizesi almak isteyenlerin kafasında birçok soru işareti bulunur bu soru işaretlerinin en büyük nedeni Amerikan vizesi almanın bir hayli zor olmasıdır. Vize almanın en büyük zorluğu Amerika vizesinin çok fazla çeşidinin olmasıdır. Amerika vizesi almak için ilk olarak hangi vize türüne başvuracağını bilmesi şarttır.

Amerika Birleşik Devletleri’ne alınmak istenen vizeler ilk olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu iki tür vizenin altında diğer vize çeşitleri sıralanmaktadır. Bu temel iki vize türü ‘Göçmen Vize’ ve ‘Göçmen olmayan Vize’ dir. Bu vize türleri altındaki kategorileri kısaca aşağıda sıralanmıştır.

Vize kategorisi daha az olan Göçmen Vize Türleri şu şekildedir:

 1. Amerika nişanlılık vizesi bir diğer adıyla Amerika K1 vizesi
 2. Yeşil Kart Çekilişleri.
 3. İşveren Dayanaklı Göçmen Vizeler.
 4. Geri Dönen Yerleşik Yabancı Müracaatları
 5. Amerika göçmen vizesi
 6. Amerika eb 5 vizesi

Altında birçok alt dalı olan Göçmen Olmayan Vize Türleri ise şu şekildedir:

 1. A, G, NATO türü vize: Diplomatik ve Resmi ziyaret amacıyla alınan vize
 2. B türü vize: İş, Turizm, Tıbbi Tedavi amaçla alınan vize
 3. C türü vize: ABD’den Transit Geçiş için kullanılan vize
 4. D türü vize: Mürettebat Vizesi olarak geçer
 5. Amerika e1 ve e2 vizesi: Tüccar ve Yatırımcı vizesidir
 6. F/M türü vize: Akademik Eğitim veya Dil Öğrencisi ve Mesleki veya Akademik Olmayan Eğitim amacıyla verilen vize türüdür.
 7. J tipi vize: Değişim Programı için kullanılan vize
 8. Amerika H1 Vizesi, L, O, P, Q ve Amerika R tipi vize: Geçici İşçi ve Çalışma veya Staj Vizesi olarak geniş bir yelpazedir.
 9. Basın Mensubu ve Gazeteciler için verilen vizeler.

Göçmen ve göçmen olmayan vizeler kısaca böyle sıralanmaktadır ancak bu vizeler de kendi altlarında farklı dallara ayrılır.

Amerikan vize başvuru yapmak isteyen kişi, hangi vize türüne başvuracağına karar verdikten sonra gerekli olan evrakları toplamaya başlamalıdır. Evrakların hızlıca ve titiz bir şekilde toplanması gerekir. Amerika vizesi almak isteyenler ilk önce vize başvuru formunu doldurmalıdır. Bu başvuru formu hangi vize tipine başvuruluyor olunursa olunsun doldurulmalıdır.

Amerika vize başvurusu DS 160 formunun doldurulması ile başlar. Bu formada yazılı olan bilgilerin hepsi ABD konsolosluğu vize değerlendirmesi sürecinde dikkatle incelenir. Bu belgede yazılı olan bilgilerin hepsi kuşkuya yer bırakmayacak şekilde doğru olmalıdır çünkü belgede yazılı olan bilgilerin hepsi konsolosluk birimi tarafından kontrol edilip doğrulanır. Yanlış olan herhangi bir bilgiye rastlanırsa yapılan vize başvurusu ret cevabı alır.

ABD DS 160 vize başvurusu formu doldurulduktan sonra başvurulan vize türünün kişiden talep ettiği evraklar hazırlanır ve Amerika konsolosluğu vize başvuru evrakları konsolosluğun Amerika vize işlemleri ile ilgilenen birimine teslim edilir. Amerikan konsolosluğu vize evraklarının teslimi için randevu alınması gerekir. Randevu alındıktan sonra belgeler teslim edilir ve bu sırada kişiden parmak izi alınır. Evraklar incelendikten sonra kişi, Amerika vize görüşmesi için konsolosluğa çağrılır.

Bu görüşmeye şahsen gidilmesi gerekir Amerika vize acentaları başvuru sürecinde kişiye yardım ediyor olsa da yapılan bu mülakatta hiçbir payları olmayacaktır. Amerikan vizesi alımında en çok sorulan sorulardan biri Amerika vize görüşmesi Türkçe mi oluyor. Amerikan konsolosluğu vize görüşmesi Türkçe olarak yapılmaz.

Amerikan yetkililer başvuru yapan kişinin ülkeye girdiğinde anlaşabilecek derecede İngilizce bilgisinin olup olmadığını doğrulamak için Amerikan konsolosluğu vize başvurusu sürecinin tamamını İngilizce olarak yürütür. Yapılan vize görüşmesi de teslim edilen evraklar da tamamen İngilizce olmalıdır. Amerika’ya vize almak için gerekenler konusunda en önemlisi bu yüzden kişin dil bilgisini ispatlamasıdır.

Amerika vizesini ilk kez alacak olanların yapılan görüşmeye gitmesi en önemli şarttır. Eğer bir kişi aktif Amerika vizesi sahibi ise ve bu Amerika vize yenileme talep edilecekse konsolosluğa gitmek şart değildir. Bunun dışındaki tüm işlemler kişinin şahsen vize sürecinde bulunmasını gerektirir.

ABD vize yenileme eğer kişinin başvuru yaptığı vizenin süresi dolduysa veya başvurulan vize türünde değişiklik yapılacaksa gerekir. Amerika vizesi bitmeden yenileme işlemi eğer vize türü değiştirilecekse yapılmaktadır. Amerikan vizesi yenileme süreci şu şekilde ilerler: Kişi önce daha önceden yaptığı vize başvurusunun evraklarını talep eder.

Bu evraklar kişiye ulaştırılır ardından kişi vize uzatma talebi evraklarıyla birlikte vize uzatma talebini konuyla ilgilenen mercie iletir. Yapılan tüm vize işlemleri Amerika konsoloslukları tarafında yürütülür. Amerika vize sorgulama gibi bu işlemin de sorgulanması ABD konsolosluğuna yapılan taleple gerçekleştirilir. Amerika vizesi son durum bilgisi eğer kişi bir aracı firma ile çalışıyorsa o firma ulaşılarak da öğrenilebilir.

Amerika vizesi 10 yıllık olarak başvuru hamillerine verilir. Bu özelliği nedeniyle Amerika vize başvuru süreci uzun sürmektedir. Verilen vize 10 yıllık olsa da Amerika vizesi alan kişiler bu ülkede 10 yıl kalma hakkına sahip değildir. ABD 10 yıllık vize veriyor olsa da vizesi olan kişiler en fazla altı ay süre ile ülkede kalabilir.

Amerikan vizesi onaylandıktan sonra ülkeye giriş yapıldığında kişinin ülkede kalacağı süre gümrük memurları tarafından belirlenir. Görevli memurun vizesi sahibine verdiği bu tarihten önce ülkenin muhakkak terk edilmiş olması gerekir.

Bu sürenin aşılması veya alınan vize kapsamında her seferinde 6 ay Amerika’da kalınması durumunda vize süresinin usule uygun olarak kullanılmadığı düşünülür. Eğer bu saptama yapılırsa vizeniz iptal edilir. Amerika vizesi onaylandıktan sonra genelde bu sebepten dolayı iptal edilmektedir. Bu durumun yaşanmaması için doğru vize türüne başvurmuş olmak gerekir.

Amerika vize alma süreci baştan sona kadar son derece meşakkatlidir. VFS global Amerika bu sürecin ne kadar hassas olduğunun farkındadır ve bu süreçte kişilere ihtiyaç duydukları bütün yardımları sağlamaktadır. Ancak Vfs global amerika vize başvurlarına bakmamaktadır. Amerika vize başvurları şahsen konsolosluklara yapılmaktadır. Hangi vize türüne başvurmanız gerektiği konusunda yardımdan tutun da Amerika vize görüşmesine giderken neler yapmanız gerektiğine kadar bütün vize alım süreçlerinde yanınızda olur.

Amerika Vize Başvurusu S.S.S

ABD vize başvuru nereye, nasıl yapılır?

Amerika vize başvuruları başvuru sahibinin ikametine en yakın Smerika Birleşik Devletleri Türkiye dış temsilciliği’ ne yapılır. Amerika konsolosluklarından DS-160 formu doldurularak randevu alınır ve mülakat ile biyometrik işlemler için eksiksiz hazırlanmış bir evrak dosyasıyla beraber randevuya gidilmelidir.

Amerika vize başvurusu İstanbul için nereye yapılır?

Amerika vizesi başvuruları İstanbul ve çevresi ile Marmara Bölgesi illerinde Amerika Birleşik Devletleri İstanbul Başkonsolosluğu’ na yapılır. İstanbul’ da ikamet edenlerin vize başvurularını alarak değerlendiren ve karara bağlayan yasal mercii Amerika İstanbul Başkonsolosluğu’ dur.

Amerika vize başvuruları durduruldu mu?

21 Mayıs tarihi itibariyle Amerika Dış İsleri Bakanlığı, Covid-19 tedbirleri kapsamında tüm ABD konsolosluk ve büyükelçiliklerinde vize işlemlerini askıya alınmış, işlemler Ağurtos ayı içinde bazı kısıtlamalarla yeniden başlatılmıştır. Amerika vize başvuruları, 24 Haziran 2020, 10014 sayılı başkanlık bildirisi ile 31 Aralık 2020 tarihine kadar askıya alınmıştır. Askıya alınma işlemi bu tarihe kadar alınmış vizeleri kapsamamıştır. Bildiriye göre ABD işgücü piyasası için risk oluşturan geçici göçmenlerin H-1B, H-2B, J vize başvuruları askıdadır.

AMERİKA VİZE BAŞVURUSU İSTANBUL İLİ İÇİN HANGİ İLLERİ KAPSAR?

Amerika Birleşik Devletleri vize başvuruları İstanbul’ da Amerika İstanbul Başkonsolosluğu ‘na yapılmaktadır. Amerika İstanbul Başkonsolosluğu görev alanları; İstanbul, Düzce, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Kocaeli, Balıkesir, Bolu , Bilecik, Sakarya, Tekirdağ, Kırklareli ve Yalova’ dır.

 

Amerika Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Amerika vize şartları arasından en önemli olanı vize başvurusunun erken yapılmasıdır. Mümkün olduğunca erken yapılan başvurular bu süreçte yaşayabileceğiniz tüm aksaklıkları engelleyecektir. Amerika’ya vize başvurusu yapılırken başvuru hamilinin temin etmesi gereken birçok evrak vardır; bu evrakların yanı sıra eğer konsolosluk yetkilileri çelişkili bir duruma rastlarsa ek evrak talep edecektir. İstenen ek evraklar vize başvurusu yapılan kuruma zamanında ulaşmazsa yapılan vize başvurusu ret cevabı alacaktır.
 • Bu ek evrakların temini de belirli bir zaman aldığı için USA vize başvurusu yapılacak olan seyahatten en az 8 hafta gerçekleştirilmedir. Yapılması planlanan seyahatte hiçbir aksaklık yaşanmaması adına Amerikan vizesi başvuru işlemleri yapılabilecek en erken tarihte yapılmalıdır. Amerika Konsoloslukları yapılan vize başvurularında kişilerin seyahat tarihini göz önünde bulundurarak bir değerlendirme süreci yapar.
 • Konsolosluk iş takviminin yoğun olmadığı zamanlarda yapılan başvurular aciliyet durumuna göre sıralanır. Fakat konsolosluk o dönemde çok yoğunsa yapılan başvuruları sıralama işlemi yapmadan değerlendirmeye alır ve ek evrak talebinde bulunulduğunda işlem süreci de uzayabilir. Alınan cevap da bu sürecin uzunluğuna göre farklılık gösterir. Abd vize sorgulamakonsolosluk birimlerine iletilen taleple veya internet üzerinden gerçekleştirilebilir. Eğer Amerika vizesi aracı kurum ile alınıyorsa sorgulama bu kurum aracılığı ile de yapılabilir.
 • Amerika vizesi için gerekenler her vize türü için farklılık göstermektedir. Amerika vize türleri çok fazla dala ayrıldığı için her bir vize türü için istenen evraklar da birbirinden farklılık göstermektedir. Amerikan vizesi başvurusu bu durum göze alınarak; başvuru yapılacak olan vize türü dikkatle seçilmeli ve başvurulan türde Amerikan vizesi için gerekenlerhassasiyetle temin edilmelidir.
 • Her dönem ülkeye birçok ziyaretçi alan Amerika kendi ülke güvenliğini sağlamak adına Amerika Göçmenlik ve Vatandaşlık kanunu çıkarmıştır. Bu kanun kapsamınca Amerika Göçmen Olmayan vize türlerinden herhangi birine başvuran kişinin ekonomik durumunun da iyi olduğunun kanıtlanması gerekir. Amerika’ya gitmek için gerekli şartlar arasında bu yüzden kişinin mesleki durumunu kanıtlayıcı evrakların da olması gerekir. Amerika vizesine başvuru yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Amerika dışında bir ikamet adresinin olduğunu; güçlü aile, sosyal ve ekonomik şartlara sahip olduğunu kanıtlaması gerekir.
 • Bu belgelerin her biri vize başvurusu için önem arz etmektedir. Her vize türüne bağlı olarak Amerika gitmek için gerekenler farklılık gösterse de istenen evraklara ek olarak; kişinin ekonomik, ailevi ve sosyal bağlarını kanıtlayıcı evrakları konsolosluğa sunması gerekir. Amerika bu evrakları kendi güvenliği için istemektedir. Her sene binlerce mülteciyi ülkesine alan ve çok sayıda kişinin Amerikan vatandaşı olmasını sağlayan ülke kaçak olarak ülkede kalış süresini kontrol etmek zorundadır. Yukarıda sayılan bu ek evrakları da bu nedenle kişiden talep etmektedir çünkü ülkeye gelen her bir kişinin kendi ülkesine döneceği garantisini almak ister. Eğer bu evrakların temininde bir problem yaşanırsa Amerika vizesi başvuru ret etme hakkını saklı tutar.
 • Amerika için vize başvurusu yapıldığında Amerika vize DS 160 başvuru formu doldurulur. Bu form kişinin Amerika’ya yaptığı vize başvurusunda istenen ilk evraktır. Bu form 50 sorudan oluşmaktadır. ABD vize DS 160 başvuru formunda bulunan bütün bilgiler İngilizce olmak zorundadır. Bu vizenin doldurulması işlemi internet üzerinden yapılmaktadır.
 • Amerika öğrenci vizesi en sık başvurulan vize çeşitlerinden biridir. Bu vizeye başvurduğunuzu gerekli mercilere iletirseniz başvuru süreciniz daha kolay ilerleyecektir. Eğer Amerika’ya öğrenci vizesi almak istediğinizi gerekli makamlara iletir ve kabul şartlarını sağlarsanız vizeniz hem olumlu yanıt alacaktır hem de erkenden sonuçlanacaktır.
 • Amerika vizesi DS 160 başvuru formunun vize işlemlerinin başlaması için doldurulması şarttır. Bu başvuru formunun doldurulmadığı vize başvuruları işleme dahi alınmaz.
 • Amerika seyahati gerçekleştirecek olan her bir birey için başvuru süreci aynı şekilde işler. Önce Amerikan vizesi DS 160 başvuru formu doldurulur. Ardından başvurulan vize türü için gereken evraklar toplanır. 18 yaş altı Amerika vizesi ve bebek için Amerika vizesi çok merak edilen bir konudur. Her iki durumda da vize almak şarttır ve vize süreci aynı şekilde ilerler fakat 14 yaş altındaki kişiler için başvuru yapıldıysa bu kişilerin mülakata gelmesine gerek yoktur.
 • Amerika visa başvurusu eğer 80 yaş altında biri için yapıldıysa bu kişinin mülakata gitmesine gerek yoktur. Amerika için vize şartları başvuru yapan herkes için aynı olsa da 80 yaş altı ve 14 yaş altı bireylerin şahsen görüşmeye gitmesine gerek yoktur.
 • Amerika için pasaport ibrazı her işlem sırasında zorunludur. Başvuru yapılan pasaportun günce olması da son derece önemlidir. Vize başvurusu yapılıp onay alındıktan sonra Amerika ziyareti gerçekleştirilir; kişi hangi vize türüne başvurmuş olursa olsun Amerika’da 6 ay kalabilir. Başvuru yapılan pasaportun da bu nedenlerle gerçekleştirilen Amerika ziyaretinden sonra en az 6 ay süreyle geçerli olması şarttır. Bu geçerliliği taşımayan pasaport sahiplerinin başvurusu ret cevabı alır.
 • Geçerliliği bitmek üzere olan pasaportlarla vize başvurusu yapılmamalıdır. Eğer Amerika seyahati sırasında kişi pasaport süresi dolarsa; kişinin pasaport uzatma işlemi gerçekleştirmesi gerekir.
 • Yeşil pasaporta Amerika vize istiyor mu sorusu çok sık sorulmaktadır çünkü yeşil pasaport sahipleri birçok ülke vizesiz girme hakkına sahiptir. Ancak Amerika bu ülkelerden biri değildir. Amerika’ya gitmek isteyen Bordo, Gri, Siyah ve Yeşil pasaport sahiplerinin tamamı Amerika vize başvuru işlemlerinin tamamını yapmak zorundadır. Yeşil pasaport Amerika vizesi için herhangi bir avantaj sağlamamaktadır.
 • İlk aşamada Amerika vizesi online başvuruile işlemler gerçekleştirilir bu aşamada Amerika DS 160 başvuru formu doldurulur ve vize görüşmesi için online olarak randevu alınır. Amerika büyükelçiliği vize başvurularını kabul eden ve bu başvuruları değerlendiren kurumdur. ABD vize başvuru sorgulama birçok yolla yapılır eğer kişi bir acenta ile çalışıyorsa buraya ulaşabilir veya Amerikan konsolosluğu resmi sitesi başvuru sonuçlarını sorgulayabilir.
 • Vize başvurularının gerektirdiği şartlar düzenli olarak takip edilmelidir. Eğer kişi şahsen başvuru yapıp hiçbir aracı kurum veya Amerika vizesi danışmanlık şirketleri aracılığıyla başvuru yapmayacak en az son iki senenin şart koştuğu evrakları incelemedir. Kısaca örnek verecek olursak 2020 yılında vize başvurusu yapacak olan kişi Amerika’ya vize 2018 koşulları ve Amerika vize başvurusu 2019gerekli koşullarını inceleyerek bir vize başvuru süreci başlatmalıdır. Yapılan başvuru sonrasında her vize türünde olduğu gibi kişi mülakata çağrılacaktır. Mülakat kişiye vize verilip verilmeyeceğinin kararlaştırıldığı son aşamadır ve bu yüzden son derece önemlidir. Amerika vize görüşmesine giderken başvuru hamili vize başvuru evraklarında belirtmiş olduğu bilgileri tekrar gözden geçirmelidir. Görüşme sırasında eğer başvuru evraklarında bulunan bilgilerin tersine bir şey söylenirse vize başvurusun ret cevabı alınma ihtimali doğar.
 • ABD evlilik vizesi yapılıp gerekli vize alınırsa evlilik işlemi sonrasında kişinin kişisel bilgilerini değiştirmesi gerekir. Amerika vizesi soyadı değişikliğiAmerikan resmi kurumları tarafından yapılır. Bu işlem gerçekleştirilmezse kişinin vizesi iptal edilme riski ile karşı karşıya kalır. Amerika vizesi evlendikten sonra geçerli olması için bu işlem gereklidir.

Amerika Vizesi Almak İçin Gerekli Olan Temel Evraklar

Amerika vize başvuru şartları başvurulan vize türüne göre farklılık gösterir. Bu yüzden vize başvurusu yapılmadan önce hangi vize türüne başvurulacağına karar verilmeli ardından gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Örneğin; yapılan Amerika turist vizesi başvurusu yapılacaksa yapılacak olan seyahate dair otel ve uçak rezervasyonları hazırlanan dosyaya eklenmelidir. Seyahat amacı ziyaret amaçlı ise Amerika aile ziyareti vizesi türüne başvuru yapılmalıdır; bu vize türündeki en önemli evraklardan biri daha önceden elinize ulaşan Amerika’dan davetiye ile vize başvurusu yapılmalıdır.

Bu davetiyenin yapılan ziyaret amaçlı vize başvurularında son derece önem arz etmektedir çünkü davetiye ile Amerika vizesi almak daha kolaydır. Bu davetiye Amerika’da yaşayan bir kişinin size referans olduğu anlamına gelir. Bu referans sayesinde de vize alma süreci daha hızlı ilerler. Amerika davetiye vize işlemlerini bu referans sayesinde hem daha hızlı tamamlar hem de daha vize başvurusu cevabı alırsınız.

Amerika vizesi için en gerekli olan evraklardan biri de pasaporttur. US vize başvurusu yapacak olan kişinin muhakkak geçerli bir pasaportunun olması gerekir. Türkiye’den Amerika’ya gitmek için gerekenler arasında önemli bir yere sahip olan pasaportun geçerlilik süresi kişinin Türkiye’ye dönüşünden sonra en az 6 ay olmalıdır. Bu geçerliliğe sahip olmayan pasaportlara vize onayı verilmesi pek ihtimal dahilinde değildir.

Amerika’ya gidebilmek için gerekenler arasında bulunan ve vize alma süreci kolaylaştıracak olan bir evrak ise daha önceden alınmış olan Amerika vizesidir. Eğer önceden Amerikan vizesi almaya hak kazandıysanız pasaportunuza işlenen vizeyi gerekli mercilere sunduğunuz takdirde vize alma süreciniz hızlanacak ve kolaylaşacaktır.

Amerika’ya gitmek için şartlar arasından ilki DS-160 başvuru formudur. Bu form elektronik ortamda doldurulur. Amerikan büyükelçiliği vize başvuru belgeleri arasından en fazla bu evraka önem verir çünkü bu evrak kişinin neden ülkeye giriş yapmak istediğini kısaca özetler. Bu evrak temelde 150 sorudan oluşur fakat başvuru yapılan vize türüne göre soru sayısı da artabilmektedir. Bu başvuru belgesi tamamen İngilizce olarak doldurulmalıdır.

Amerika Türkiye vize başvurularında yaşanan en büyük sorunun, başvuru belgesinde bulunan Türkçe kısımlar olduğunu belirtmektedir. Amerika vizesi ekşi sözlükte aratıldığında da görülecektir ki kişilerin en fazla ret cevabı alma nedeni DS-160 başvuru belgesinde yanlışlıkla yazılan Türkçe kavramlardır. Bu belgede isminiz ve aile bireylerinin bilgileri dışında hiçbir kelime Türkçe olarak yazılmamalıdır. DS-160 başvuru formu çok fazla soruyu barındırmaktadır; bu yüzden başvuru evrakının doldurulması çok uzun sürmektedir. Ancak bu vize başvuru formu tek seferde doldurulmak zorunda değildir; belge online olarak tamamlandığı için kişi o ana kadar doldurduğu bilgileri kaydedebilir ve sonra tekrar kaldığı yerden DS-160 başvuru formunu doldurmaya devam edebilir.

Başvuru formu doldurulduktan sonra Amerika vize fiyatı ödenmelidir. Amerika vize ödemesi yapılmazsa kişinin vizesi değerlendirmeye alınmaz. Vize değerlendirilmesi sürecinde kullanılacak olan bu para ödendikten sonra ABD vize görüşmesi için randevu alınmalıdır. Randevu alınırken sizden pasaport numaranız, hangi ülke vatandaşı olduğunuz ve seyahat amacınız gibi başvurduğunuz vize türüne göre değişen bilgiler talep edilir. Bu bilgileri eksiksiz olarak karşı mercie iletmelisiniz çünkü; ABD konsolosluğu vize görüşmesi sırasında bu bilgilerin tamamını kontrol eder ve eğer bu bilgiler dışında bir bilgi verirseniz vize başvurunuz ret cevabı alır.

Amerika vize alma şartları arasında bulunan bir diğer belge vize başvuru dosyasına eklenmesi gereken, kişinin vesikalık fotoğrafıdır. Bu fotoğraf 5X5 cm ve biyometrik olmalıdır. Amerikan vizesi başvurusu için çekilmiş özel bir fotoğrafa ihtiyacınız vardır. Çünkü çekilmiş olan fotoğraf Amerika vize prosedürlerine uygun olmalıdır.

Örneğin eğer gözlük kullanan biriyseniz çekilen fotoğrafa gözlüksüz olmanız gereklidir. Prosedürlere uygun olarak çekilen fotoğraf en başta DS-160 başvuru formuna yüklenmelidir ardında başvurulan vize türü sizden kaç fotoğraf talep ediyorsa başvuru dosyasına eklemelisiniz.

Vize başvurusu yapan kişi eğer 14 yaşında küçükse istenen evraklar da değişmektedir. 14 yaşından küçük başvuru hamillerinin dosyasına kişinin kendisine ait nüfus cüzdanı veya kimlik kartının fotokopisi eklenmelidir. Bu kişiler için istenen bir diğer evrak ise eğer hayattaysa her iki ebeveynin de geçer tarihli olan Amerikan vizesinin fotokopisi ve yine her iki ebeveyninin pasaportlarındaki biyografik sayfaların bir örneği dosyaya eklenmelidir.

Vize için gerekli olan evraklardan bir diğeri ise kişinin nüfus cüzdanı veya kimlik kartının çift taraflı fotokopisidir.

Amerika için vize almak isteyen bekar kişilerin medeni durumunu açıklamaya ihtiyacı olmasa da evli olan kişilerin muhakkak evlilik cüzdanı fotokopisinin de vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.

Amerika Vizesi Gerekli Evraklar S.S.S

Amerika Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika öğrenci vizesi için Amerika vizesi genel evraklar, DS-160 formu, Amerika’ da eğitim görülecek olan kurumdan alınan davet mektubu ile I-20 formu, I- 539 formu, SEVİS I-901 ödeme dekontu, transkript ve diplomalarla, öğrenci belgesi, seyahat rezervasyonları, 18 yaşından küçükler için noter onaylı imzalı muvafakatname gereklidir.

Amerika vizesi nasıl alınır?

Amerika vizesi almak isteyenlerin öncelikle Amerika’ ya gitme sebebi ve kişisel durumlarına göre en uygun vize türünü belirlemeleri gerekir. Vize türüne göre konsolosluğun talep edeceği evrak listesi eksiksiz çıkarılarak hazırlanmalı, DS-160 Amerika vizesi başvuru formu eksiksiz doldurularak konsolosluklardan mülakat için randevu alınmalıdır.

Amerika TİCARİ VİZE NASIL ALINIR?

Amerika ticari vizesi almak için öncelikle kişinin durumuna göre Amerika E vizesi kategorilerinden hangisine başvuru yapılacağına karar verilmelidir. Daha sonra başvuru durumuna göre tüm evraklar eksiksiz hazırlanmalı, DS-160 formu doldurularak konsolosluklardan randevu tarihi alınarak biyometrik işlemler ve mülakat için randevu da hazır bulunulmalıdır.

Amerika Vize Başvuru Formu S.S.S

Amerika vizesi başvuru formu nereden alınır?

Amerika vizesi başvuru formu, DS-160 formudur. DS-160 formu Amerika İç İşleri Bakanlığı’ nın web sitesi üzerinden ulaşılarak doldurulması gereken online bir formdur. Forma https://ceac.state.gov/ceac/ bağlantısı üzerinden ulaşılacaktır.

DS-160 formu Türkçe olarak mı doldurulur? Türkçe formu nereden bulabilirim?

Amerika Birleşik Devletleri vize başvuru formu DS-160 İngilizce bir formdur ve İngilizce olarak doldurulmalıdır. DS-160 formunun Türkçe versiyonu bulunmamakta ayrıca başvurularda DS-160 formu Türkçe olarak talep edilmemektedir. Bu nedenle form doldurma noktasında dil sorunu yaşayanların mutlaka danışman desteği alması önerilir.

DS-160 formu doldururken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

DS-160 formu doldurulurken deneyimli danışmanlardan yardım alabilirsiniz. Formda verdiğiniz bilgilerin evraklarla kanıtlanabilir olmasına çok dikkat etmeli, seyahat planınızı ve kişisel bilgilerinizi doğru olarak kaydetmelisiniz. Formda belgeler ile kanıt sunamayacağınız hiçbir beyanda bulunmamalısınız.

DS-160 formu konsolosluklardan mı alınır?

Amerika Birleşik Devletleri vize başvurularında en önemli resmi evraklardan biri olan DS-160 formu, konsolosluklardan temin edilmez. DS-160 formu online olarak doldurulması gereken bir formdur ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ nın resmi web sitesi üzerinden ulaşılarak bilgisayar ortamında doldurulur ve başvuru sahibinin resmi de online yüklenir.

Amerika Aile Birleşimi S.S.S

ABD Aile Birleşimi vizesi bekleme süresi ne kadardır?

AB Aile birleşimi vize başvuru sürecinde başvurunun incelenmesi işlemi 4 aydan 8 aya kadar zamanı kapsamaktadır. Dolayısıyla ABD aile birleşimi vizesi bekleme süresi en az 4 ay olmaktadır ve bu süre konsolosluk ile ABD resmi makamlarının yoğunluğuna göre değişiklik gösterir.

ABD Aile birleşimi vizesi kimler alabilir?

Amerikan vatandaşı ile evlilik yapanlar, eşi Amerika’ da yaşayanlar, Amerikan vatandaşı aile bireyi olanlar ve Green Kart sahibi T.C. vatandaşları aileleriyle beraber ABD’ de ikamet etmek istedikleri taktirde ABD Aile Birleşimi vizesine başvuru yapabilirler.

ABD Aile Birleşimi vizesi bekleme süresi ne kadardır?

AB Aile birleşimi vize başvuru sürecinde başvurunun incelenmesi işlemi 4 aydan 8 aya kadar zamanı kapsamaktadır. Dolayısıyla ABD aile birleşimi vizesi bekleme süresi en az 4 ay olmaktadır ve bu süre konsolosluk ile ABD resmi makamlarının yoğunluğuna göre değişiklik gösterir.

ABD Aile birleşimi vizesi kimler alabilir?

Amerikan vatandaşı ile evlilik yapanlar, eşi Amerika’ da yaşayanlar, Amerikan vatandaşı aile bireyi olanlar ve Green Kart sahibi T.C. vatandaşları aileleriyle beraber ABD’ de ikamet etmek istedikleri taktirde ABD Aile Birleşimi vizesine başvuru yapabilirler.

Amerika Vize Türleri

Amerika vize çeşitleri Göçmen ve Göçmen Olmayan Vize olarak ikiye ayrılır. Göçmen Olmayan Vize Türleri; diplomatik ve resmi vize, Amerika turist vizesi, transit geçiş vizesi, mürettebat vizesi, tüccar ve yatırımcı vizesi, eğitim vizeleri, değişim programı vizesi, geçici işçi /çalışma veya staj vizesi ve basın mensubu ve gazeteci vizesi olarak sıralanabilir.

Göçmen vizesi Amerika türleri ise; ABD nişanlılık vizesi, Yeşil Kart Çekilişleri ile alınan vize, Amerika evlilik vizesi, işveren talebi ile iş vizesi, Amerika F4 vize, geri dönen yerleşik yabancı müracaatları için alınan vize ve ABD göçmen vizesi olarak sıralanmaktadır. Amerika’ya gitmek için gerekenler her vize türüne göre farklılık gösterir bu nedenle kişilerin başvuracağı ABD vize çeşitleri arasından hangisi ise o vize türüne göre evrak toplaması gerekir.

B1 ve B2 Turist Vizesi

Amerika b1 b2 vizesi turistik amaçlarda kullanılmaktadır. Her iki vize türünün kullanım alanları farklı olsa da ABD turist vizesi türü altından başvurular alınmaktadır. Amerika vizesi turist kategorisi yalnızca tatil amaçlı gidilen seyahatleri kapsamaz. Amerika vizesi b1 b2 türleri farklı seyahat amaçlarında kullanılır.

 

B1 ve B2 vizelerine birçok amaçla başvurulabilinir. Amerika B1 vizesi başvurusu iş amaçlı ziyaretlerde yapılır. Eğer seyahat edecek olan kişi iş amaçlı ülkeye giriş sağlamak istiyor ve ülkede uzun süre kalmayacaksa ABD B1 Vizesi türüne başvuru yapmalıdır.

Amerika’ya turist vizesi tatil amaçlı veya tıbbi amaçlı alınıyorsa Amerika b2 vizesi türüne başvuru yapılması gerekir. Amerika tatil vizesi B2 türü vizedir. Amerika aile vizesi başvurularının da turistik vize başlığı altındaki B2 vize türüne yapılması gerekir. Amerika vizesi aile başvurusu yapılırken USA turist vizesi türüne başvuru yapılır ve davetiye alınırsa Amerika vize daha hızlı bir şekilde alınır.  B2 vizesi Amerika seyahat vizesi olarak da bilinmektedir.

Amerika turist vizesi b1 mi b2 mi sorusunun cevabı b2 vizesidir. B1 ve B2 vizelerinin her ikisi de abd turistik vize olarak geçer. Amerika turist vizesi başvuru işlemi sırasında hangi vize türüne başvurulacağı hangi amaçla başvurulacağı belirtilmelidir. Amerika’ya turist vizesi almak için gereken evraklar vize kategorisine göre farklılık gösterir. Örneğin eğer bir öğrenci Amerika’ya turist vizesi almak isterse ABD turist vizesi öğrenci evraklarını toplaması gerekecektir.

Turist vizesi türlerinden biri de esta viza amerika olarak geçer. Bu vize B2 başlığı altındadır başvuru yapan kişiye en fazla 90 gün ülkede kalma hakkı tanır.

Amerika turist vizesi şartları başvuru yapılan vize türüne göre farklılık gösterir.

Amerika turist vizesi kaç yıllık olduğu konusuna gelinecek olursa bu vize 10 yıllıktır fakat vize sahibi kişi en fazla 6 ay ülkede kalabilir.

Amerika turist vize başvurusu vize başvuru merkezleri ile gerçekleştirilebileceği gibi konsolosluklara direkt şahsi başvuru da yapılabilir. Antalya Amerika konsolosluğu, İstanbul Amerika Konsolosluğu ve Adana Amerika Konsolosluğu üzerinden ABD turist vizesi başvurusu yapılabilir.

Amerika turist vizesi uzatma işlemleri Amerikan büyükelçilikleri ve vize başvuru firmaları üzerinden yapılmaktadır. Eğer makamlar gerekli görürse ek evrak talebinde bulunabilir. ABD vizesi almak için kişilerin bu evrakları zamanında temin etmesi şarttır.

Amerika balayı vizesi adında ayrı bir vize türü bulunmamaktadır bu nedenle kişiler B2 vize başlığı altındaki tatil vizesine başvuru yapmalıdır.

Amerika Turist Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar:

Amerikan vizesi şartları arasında olan genel evrakların yanı sıra eğer Amerika turist vizesi başvurusu yapıldıysa bu vize türüne uygun olan evrakların dosyalanması gerekir. B1 ve B2 Amerika vizesi için gerekli olan evraklar aşağıda sıralanmıştır B1 ve B2 tipi vize başvuru evrakları farklılık gösterdiği için hangi belgenin hangi vize türünde gerekli olduğu aşağıdaki listede bulunduğu gibidir:

 1. Amerika Turist Vizesi almak konusunda süreci hızlandıracak olan evrak davetiye mektubudur. Amerika’dan davetiye almakvize başvuru sürecini son derece kolaylaştıracaktır. ABD B1 B2 vizesi türlerinin her ikisinde de bu evrak gerekir. B1 vizesi iş amaçlı verildiği için davetiye çalışılan, seminere gidilen, iş toplantısı içi gidilen kurumdan alınır. B2 vizesi eğer aile ziyareti ile alınacaksa aile bireyinden; sağlık amaçlı alınacaksa tedavi görülecek olan kurumdan alınır. Amerika Turist vizesi sadece tatil amaçlı alınacaksa bu belgenin ibrazı zorunlu değildir.
 2. Turistik Amerika vizesialınırken kişi öncelikle maddi durum yeterliliğini kanıtlamak zorundadır. Seyahat boyunca yapılacak olan masrafların tarafınca karşılanabileceğini göstermek amacıyla varsa sahip olduğu gayrimenkullerin belgesini, sahip olduğu araç ya da araçların ruhsatlarını sunmalıdır. ABD Büyükelçiliği vize başvurularında bu belgeyi zorunlu tutar. Özellikle B1 vizesi için bu belgeye sahip olunmalıdır.
 3. Yapılacak olan seyahate dair gidiş ve dönüş bilgilerinin olduğu evrak yetkili mercie sunulmalıdır. Yapılan başvuruda 10 yıllık Amerika turist vizesi alınmış olsa da ülkede kalış için verilen maksimum süre altı aydır. Kişinin bu süre sonunda ülkeden ayrılacağını garantilemesi gerekir. B1 ve B2 vize ABD için bu belgenin ibrazı zorunludur.
 4. Turist vizesi Amerikaiçin gereken bir diğer evrak eğer seyahat eden kişi kendi maddi geçimini sağlayamayacaksa onun adına masrafları karşılayacak olan kişinin tasdik ve yeminli beyannamesi gereklidir. Bu taahhüt Amerikan vatandaşı olan, yeşil kart sahibi olan veya göçmen vizesine sahip biri tarafından yapılabilir. Bu belge b2 vize türünde yapılan başvurularda istenir.
 5. Amerika öğrenci turist vizesi için kişinin eğitim gördüğü okula dair belge istenir. B1 ve b2 vize türlerinin her ikisinde de bu evrak gereklidir. Öğrenciyken Amerika turist vizesi almak için istenen bütün evrakların dikkatle temin edilmesi gerekir.

 ABD vizesi için gerekenler her sene birbirinden farklılık gösterebilir. Amerika turist vizesi 2018 ve Amerika turist vizesi 2019 evrakları dahi birbirinden farklıdır. Bu nedenle Amerika’ya turist olarak gitmek istendiğinde her senenin güncel evrak listesi takip edilmelidir. 10 yıllık turist vizesi Amerika evrakları için de güncel evrak listesinin takip edilmesi son derece önemlidir. Yeni evrak listesi yayınlanmadığı için Amerika Turist vizesi 2019 evrakları baz alınarak vize başvurusu yapılabilir.

F1 ve M1 Amerika Öğrenci Vizesi

ABD Öğrenci vizesi de diğer Amerika vize çeşitleri gibi farklı kategorilere ayrılır. Amerika F1 Vizesi ve Amerika M1 vizesi farklı durumlarda öğrencilere verilir. Bu vizeler Amerika eğitim vizesi adıyla da bilinmektedir.

ABD F1 vizesi ülkece tanınan kurumlara yapılan başvurularda öğrencilere verilir. Amerika F1 vizesi aktif öğrencilik hayatı süren kişilerin başvuracağı vize türüdür. Amerika F1 vize başvuru süreci için gerekli olan evraklar doğal olarak diğer vize başvuru evraklarından farklılık gösterir. Örneğin uzun süreli eğitim almak isteyen öğrenciler eğitim görecekleri okulda onaylı belge almalıdır. F1 Amerika vizesi öğrencilerin en sık başvurduğu vize türüdür.

Bu vizeyi alan öğrenciler Amerika’da uzun süre eğitim görme hakkına sahip olurlar; eğer öğrenciler Amerika’da gördükleri eğitimin uzayacağını düşünüyor ve 6 ay sonra ülkelerine dönmek istemiyorlarsa Amerika’da f1 vize uzatma talebinde bulunup eğitimlerine devam edebilirler. Amerika dil okulu vizesi almak isteyen kişinin öğrenci vizesine başvurması gerekir. ABD dil okulu vizesi yalnızca öğrenci vizesi yoluyla alınabilir. Amerika’ya dil okulu vizesi almak için kişinin belirli bir seviyede İngilizce biliyor olması gerekir.

F1 Vizesi Hangi Durumlarda Verilir?

 1. Üniversite ya da kolej eğitimi alınacaksa,
 2. Konservatuvar öğrenimi için ülkeye gidilecekse,
 3. Lise eğitimi almak isteniyorsa,
 4. Özel İlkokul eğitimi öğrenci aileleri tarafından talep ediliyorsa,
 5. Ruhban Okulu eğitimi alınmak isteniyorsa,
 6. Bir dil eğitim programına kaydolunup dil eğitimi alınmak isteniyorsa F1 Amerika vizesi başvuruişlemleri yerine getirilmelidir..

Tekrar belirtilmek gerekirse Amerika dil kursu vizesi başvurusu f1 vizesine yapılmalıdır.

M1 Vizesi

Bu vize kısa sürecek olan eğitimlerde verilir. M1 vizesine başvuru mesleki eğitim alınmak istediğinde yapılır. Bu eğitim kurumları ülkeye bağlı olarak açılmadığı için ayrı bir vize türü olarak geçer ve değerlendirmeler buna göre yapılır.

Amerika Öğrenci Vizesi Evrakları

Amerika vizesi öğrenci için ülkede eğitim aldığı sürece kalış izni verir. Amerika öğrenci vizesi kaç yıllık sorusunun cevabı da bu nedenle öğrencinin alacağı eğitim süresine bağlı olarak değişim gösterir.

Öğrenci Amerika vizesi başvurusu yaptığında gidiş nedenini açıkça belirtmelidir ki Amerikan öğrenci vizesi evrakları da bu bilgi doğrultusunda sıralanabilsin. Öğrenci vizesi Amerika belgeleri alınacak olan her eğitim türüne göre farklılık gösterse de temelde hazırlanması gereken belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Nüfus cüzdanı veya kimlik kartının fotokopisi.
 2. Başvuru yapan öğrencinin pasaportu, bu pasaportun seyahatin sonlanma tarihinden itibaren 6 ay geçerliliği bulunması gerekir.
 3. ABD vize işlemleriiçin çektirilmiş olan ve gerekli prosedür kurallarını taşıyan 2 adet biyometrik fotoğraf.
 4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği öğrenci vizesi için gerekir. Bu belge e-devlet üzerinden alınabilir.
 5. Şahsi Vize Talep Dilekçesi
 6. DS 160 formu, bu belgede yazılan tüm bilgiler daha önce de belirtildiği üzere doğrulanabilir olmalı ve hatasız olmalıdır.
 7. Öğrencinin eğitim göreceği kurum ve öğrencinin kişisel bilgilerinin olduğu I-20 formunun aslı.
 8. Amerika Öğrenci vizesi için ödenen vize harcının banka dekontu.
 9. Öğrencinin eğitim düzeyini kanıtlayacak olan not döküm belgeleri veya diplomalar.
 10. TOEFL, SAT, GRE, GMAT gibi dil yeterlilik sınavlarının sonucunun gösterildiği belgenin aslı
 11. Amerika’ya seyahat edecek öğrenci kendi masraflarını karşılamayacaksa öğrencinin masraflarını karşılayacak olan kişinin maddi durumunun yeterli olduğu kanıtlayan evraklar.

Diğer Öğrenci Vizesi ve Kullanım Alanları:

Amerika Öğrenci vizesi temelde iki kola ayrılır fakat bu iki kategorinin dışında da bir öğrenci vizesi vardır. ABD J1 vizesi bir diğer öğrenci vizesi türüdür. J1 Amerika vizesi almak için öğrenci vizesine başvurulması gerekir. Bu vize eğitim programları ve değişim programları için öğrenciye verilir. Amerika work and travel vizesi almak için bu vize türüne başvuru yapılmalıdır.

Work and travel Amerika vizesi almak için Amerika j1 vizesi başvurusu yapılmalıdır. ABD konsolosluğu work and travel için öğrenci vize evraklarına ek olarak kişiden çalışacağı kurumun onaylı belgesini talep eder. Eğer öğrencinin çalışacağı işyeri buna ek olarak davetiye yollarsa başvuru hamili için yararlı olacaktır. Amerika’ya davetiye ile gitmek her zaman daha avantajlıdır.

 

E2 Ticari Vize

Amerika ticari vize E2 vize türüne başvurarak alınır. ABD e2 vizesi genel olarak Türkiye ve Amerika arasında gerçekleşen ticari ilişkiler için kolaylık sağlamak adına oluşturulmuş ABD ticari vize türüdür.

ABD yatırım vizesi olarak da bilinen bu vize işlemleri sırasında başvuru hamili çok fazla yorulmaz. Amerika’da yatırımcı vizesi almak diğer vize alım işlemlerine göre daha hızlı ve kolay ilerler.

Amerika E2 vizesi ile Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin, yatırım yapılan teşebbüsü geliştirme, teşebbüsün yönetimini alma ve yeterli sermayeye sahip olması gerekir ve Amerika’ya vize şartları prosedürlerinin tamamını taşıması gerekir. Amerika’da kurulacak olan şirketinin en az yüzde 50’sinin vizeye başvuru yapan kişinin elinde olması gerekir. ABD yatırımcı vizesi ancak bu şartlar altında kişiye verilir. Amerika yatırım vizesi alan kişinin temelli olarak Amerika’da kalmayacağını ve ülkesine geri döneceğini kanıtlaması gerekir.

Amerika E2 Vizesi içi Gerekli Olan Evraklar

 Amerika’da şirket kurup vize almak amacıyla bu vizeye başvuru yapılmaktadır. Amerika’da yatırımcı vizesi almak için gereken evraklar Amerika Vizesi almak için gereken evraklarla benzerlik gösterir. Kişinin her vize türünde hazırlaması gereken bazı standart evraklar vardır ancak ABD yatırım vizesi almak isteyen kişilerin bazı ek evraklar hazırlaması gerekir. Gerekli olan bu evraklar genelde şirketle ilgili olan evraklardır.

 1. Başvuru sahibini tüm açılarıyla anlatan yazı evraklar arasında olmalıdır. Amerika’da bulunan şirketi, şirketin yaptığı işi ve şirket sahibi olmak için başvuru yapan kişinin detaylıca anlatılması şarttır. E2 amaçlı başvurularda ABD vize şartları arasından en önemli olanı bu evraktır.
 2. Faaliyet gösterecek olan şirketin 5 yıllık kâr ve zarar fizibilitesi başvuru evraklarına eklenmelidir. İş organizasyon şeması bütün detaylarıyla bu belgede bulunmalıdır.
 3. Sahip olunan şirketin son 2 yıla ait vergi dökümleri belgeler arasına eklenmelidir.
 4. Şirkette çalışan kişilerin maaş kayıtları ve tüm kişisel bilgileri teslim edilecek olan evraklara eklenmelidir.
 5. Şirketin mülkiyetinin kime ait olduğunu açıkça gösteren evraklar başvuru dosyasında bulunmalıdır. Eğer şirketin birden fazla sahibi varsa bu durumda şirketin kuruluş evrakları, şirket ait ticari sicil gazetesi, hisse sahiplerine ait pasaport kopyaları ve faaliyet raporu vize başvurusu Amerikadosyasında bulunmalıdır.
 6. Başvuru yapan kişinin yatırımlarını detaylıca gösteren belge gösteren belgeler evraklar arasında bulunmalıdır. İş anlaşmaları, kira kontratları, satış sözleşmeleri ve banka hesap dökümleri bu evraklardan bazılarıdır.
 7. E2 Amerika Yatırımcı Vizesine başvuru yapan kişinin cv’si evraklar arasında muhakkak bulunmalıdır.

Amerika O Vizesi

Amerika O vizesi olağanüstü yetenek sahibi olan kişilere verilir. Bu vize Amerika sanatçı vizesi olarak da bilinmektedir. Sanatçı vizesi Amerika sahibi olmak için kişinin aşağıda bulunan şartları tamamen sağlaması gerekir.

 1. Vize başvuru sahipleri ulusal ve uluslararası ün kazanmış olmak zorundadır. Başvuru hamillerinin sanat ve spor alanlarında göstermiş oldukları başarılarını belgelemesi şarttır.
 2. Vize başvuru sahibi ulusal ve uluslararası ödüller almış olması en önemli şartlardan biridir.
 3. Uluslararası organizasyonlarda ve projelerde veya ödül törenlerinde bulunmuş olması gerekir.
 4. Bu vize türüne başvuru yapan kişinin yüksek kazanca sahip olduğunu kanıtlaması şarttır.
 5. Amerika O vizesi başvurusu yapan kişilerin, çalışmalarına devam etmek amacıyla geçici bir süreliğine ABD’ye geldiklerini belgelerde kanıtlaması gerekir.

 

Amerika Transit Vize

Amerika C1 Vize Amerika üzerinden başka bir ülkeye transit geçiş yapılacaksa alınır. Aktarmalı seyahatlerde Amerika vize istiyor mu sorusunun cevabı her pasaport türü için aynıdır. Yapılan kısa süreli bu ziyarette Amerika transit vize istiyor mu sorusunun cevabı evettir. Amerika ülke sınırlarına yapılan bütün girişlerde taraflardan vize talep etmektedir.

Sıkça sorulan Almanya aktarmalı Amerika uçuşları transit vize ister mi sorusuna cevap verilmesi gerekilirse bu durum Almanya vize şartları ile ilgilidir. Böyle bir uçuş planlanıyorsa kişi Amerika’dan değil Almanya’dan transit vize talebinde bulunmalıdır.

Başka ülkeye yapılan aktarmalı Amerika uçuşları için transit vize alınması gerekir. ABD transit vize hangi yolla ve hangi nedenle ülkeye giriliyor olunursa olunsun talep edilir; özellik gemi çalışanı olan kişilerin çalıştıkları gemi Amerika’da bir limanda duracaksa Amerika Transit vize başvurusu yapmak zorundadırlar.

Transit vize başvurusu yapan kişiler, standart Amerika Vize Başvurusu evraklarını temin etmelidir; bu evraklara ek olarak hangi amaçla transit vize başvurusu yapıldığına dair belgelerin gerekli mercie iletilmesi konusunda mükelleftir.

Amerika Çalışma Vizesi

Amerika H1 ve Amerika H1B Vizesi kısa süreli çalışma vizesidir. Amerika geçici çalışma vizesi genellikle bir şirket sahibinin, çalışanını kısa süre için Amerika’ya gönderdiği durumlarda alınır. Amerika’da çalışma vizesi alan kişi bu ülkede kalıp işinin yapmaya hak kazanır. Amerika her sektörün merkezi halinde olduğu için bu vizeye sıklıkla başvuru yapılmaktadır. İşverenler eğer çalışanların Amerika’da deneyim kazanmasını istiyorsa ABD çalışma vizesi başvurusu yaparak çalışanına yurtdışı iş şartlarını görmesi için bir olanak sağlar. Amerika’da çalışma vizesi almak için kişinin kendisinin başvuru yapması gerekir.

Amerika çalışma vizesi çok sıklıkla başvurulan bir vize türüdür. Bu vizeyi kişi kendi isteğiyle de alıp Amerika’ya gidebilir ancak kişinin muhakkak bir işyerinden onaylı belge almış olması gerekir. Amerika çalışma vizesi süreci diğer vize türlerinde olduğu gibi ilerler; kişinin birçok evrak hazırlayarak başvuru yapması gerekir. Çalışma Vizesi Amerika için gerekli olan evraklar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Amerika Çalışma Vizesi Evrakları:

 1. Başvuru yapan kişinin nüfus cüzdanı veya kimlik kartının fotokopisi.
 2. Amerika seyahatinden sonra en az 6 ay süreyle geçerli olan pasaport.
 3. Amerika vize başvuru süreci prosedürlerine uygun olarak çekilmiş biometrik fotoğraf; bu fotoğraf ilk olarak DS- 160 başvuru formuna taratılarak forma yüklenmelidir. Ardından 2 tanesi de Amerika vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 4. Başvuru yapan kişinin aile bağlarını gösteren ve kişisel bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus kayıt örneği
 5. Amerika işçi vizesibaşvurusu yapan kişinin başvuruyu neden yaptığını açıklayan Vize mektubu mutlaka teslim edilecek olan dosyada bulunmalıdır.
 6. Her vize türü için mutlaka doldurulmuş olması gereken DS-160 başvuru formu gerekli evraklardan biridir. Bu evraktaki bilgilerin hepsi doğrulanabilir nitelikte olmalı ve tamamen İngilizce olarak doldurulmalıdır.
 7. I-129 Formu vize alım sürecinde son derece büyük öneme sahiptir. Amerika’daki işveren, göçmen olmayan işçiler adına ABD’deki Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Bürosu’na (USCIS) çalışma izni başvurusu yapar ve bu formu doldurur. Amerika Çalışma Vizesibaşvurusu için bu formun vize başvurusu yapan kişiye de iletilmesi gerekir. Bu evrak onaylı ve imzalı bir versiyonda gerekli mercilere sunulmalıdır.
 8. I-797 Formu çalışma vizesi alınmak istendiğinde gerekli makama sunulması gereken bir diğer evraktır. Bu evrak aslında bir başvuru dilekçesi niteliğindedir. ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Bürosu (USCIS) tarafından verilen onaylanmalı ve onay numarasının da yer aldığı başvuru dilekçesi vize evrakları dosyasına konularak teslim edilmelidir.
 9. Vize başvuru sahibinin Amerika’da geçimini sağlayacak kadar geliri olduğunu kanıtlaması gerekir. Bunun kanıtlanması için kişinin başvuru dosyasına banka hesap dökümlerini gösteren belgeyi eklemesi şarttır.
 10. Vize ücretinin ödendiğini kanıtlayan makbuzun vize başvuru dosyasına konulması gerekir. Amerika’da çalışma vizesi almakiçin bu belgenin ibrazı zorunludur.

Amerika çalışma vizesi danışmanlık şirketleri ile yürütüldüğünde yaşanacak olan aksamaların önüne geçilir. İşinde profesyonel olan ABD vize danışmanlık şirketleri ile çalışıldığında daha hızlı sonuç alınmaktadır. Amerika çalışma vizesi 2018 yılında birçok başvuru almış ve birçoğu olumlu yanıtla sonuçlanmıştır; çünkü bu başvurular aracı Amerika vize danışmanlık firmaları ile yapılmıştır. Amerika express vize talepleri en fazla bu vize türünde alınmaktadır.

Amerika Vize Türleri S.S.S

Amerika vize türleri nelerdir?

Amerika, seyahat nedenine göre çok çeşitli vize türleri belirlemiştir. Amerika vize türleri genel olarak ise iki kategoriye ayrılır; göçmen olmayan Amerika vizesi ve Amerika göçmen vizesi. Göçmen olmayan Amerika vizesi geçici bir vizedir ve seyahat nedenine bağlı olarak çok çeşitli türleri ve alt türleri bulunur.

Amerika Vize Türü Nasıl Seçilir?

Amerika vize başvurularında başvuru sahibi vize türünü seçerken Amerika’ ya yapacağı seyahatin nedenini göz önünde bulundurmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri vize türü seyahat amacına göre seçilerek DS-160 formunda işaretlenmelidir. Amerika vizesi alabilmek için kişinin doğru bir vize türü seçmesi çok önemlidir bu nedenle çelişkiye düşülen durumlarda danışmanlık desteği mutlaka alınmalıdır.

H2B vize başvurusu kimler içindir?

HSB çalışma vizesi, Amerika’ ya sezonluk ya da mevsimlik işçi olarak gideceklerin başvuracağı bir vizedir. İşçilerin,tarım dışı sektörde çalışmaları durumunda Amerika’ ya gitmek için başvuru yapacağı vize türü H2B Amerika geçici çalışma vizesidir.

Amerika Turistik Vize İçin Hangi Kategoriye Başvurmalıyım?

Amerika’ya kültürel veya turistik gezi, tatil amaçlı seyahat planlayanlar B2 Amerika ziyaretçi vizesi başvurusu yapacaklardır ABD B2 ziyaretçi vizesi turistik faaliyet, aile ya da arkadaş ziyareti, tıbbi tedavi amacıyla yapılacak ziyaretler için alınması gerek vize türüdür.

Amerika Vize Uzatma İşlemleri

Amerikan vizesi uzatma süreci en çok merak edilen konulardan biridir. Amerika 10 yıllık vize veren bir ülkedir. Tabi bu vize alan kişi 10 sene boyunca Amerika’da kalabilir anlamına gelmez. 10 yıllık Amerika vizesi alan kişi ülkede en fazla 6 ay kalabilir.

Amerika vize uzatma işlemleri birçok yolla yapılabilir. Örneğin kişi bir danışmanlık firması ile çalışabilir veya Amerika vize uzatma talebini konsolosluklara kendi iletebilir.

ABD vize uzatma işlemi göçmen olmayan vize türünde geçerlidir. Amerika vizesi uzatma talebi olan kişi Konsoloslukta bulunan vize başvuru belgelerini tekrar talep eder; bu belgeler alındığında vize uzatma talebi gerekli birimlere ileterek tekrar konsolosluğun konuyla ilgilenen birimine gönderir.

Amerika Pasaportu Nasıl Yenilenir?

Amerikan pasaportu başvurusu için talep edilen evraklar farklılık gösterir. Amerika pasaportu almak aiçin kişinin uzun süreli göçmen vizesine sahip olması ve resmi olarak ABD vatandaşı olması gerekir. Amerikan pasaportu yenileme işlemleri de ABD pasaport alımı gibi Göçmenlik Bürosu üzerinden yapılır. Amerikan konsolosluğu pasaport yenileme işlemleri ve Amerikan pasaportu çıkarım işlemleri için gerekli olan belgeler sıklıkla değişmektedir. En doğru bilgi için kişilerin Amerikan yetkililerle görüşmesi şarttır.

 

Amerika Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

 1. Amerika vizesi ile Avrupa’ya gidilir mi?

Amerika vizesi ile gidilebilecek ülkeler Meksika ve Porto Riko’dur. Avrupa ülkelerine yapılan ziyaretlerde gidilmek istenen ülkeden vize alınmalıdır. Eğer bütün Avrupa gezilmek isteniyorsa Schengen vizesi alınmalıdır. Amerikan vizesi ile Avrupa’ya gidilir mi sorusuna verilecek olan cevap olumsuz olacaktır.

 1. Amerika vize reddinden sonra tekrar başvuru nasıl yapılmalıdır?

Amerikan vizesi almak son derece meşakkatli bir süreçtir. Bu süreç boyunca başvuru yapan kişiden birçok evrak talep edilir. Bu evraklarda olan herhangi bir eksiklik olması durumunda yapılan vize başvurusu ret cevabı alacaktır. Yapılan vize başvurusuna ret cevabı alındığında, kişi başvurduğu vize türüne uygun olan evrakları daha dikkatle hazırlamalı ve vize başvuru ücretini tekrar ödemelidir.

 1. Amerika vizesi için kaç yıllık pasaport gerekli?

Amerika vize başvurusu yapılan pasaportun güncel olması kişiyi birçok sıkıntıdan kurtaracaktır. Başvuru işlemi gerçekleştirilen pasaportun, ülkeye dönüş yaptıktan sonra en az altı ay süreyle geçerli olması gerekmektedir.

 1. Amerika vize kaç yıllık veriliyor?

Amerika vizesi kaç yıllık konusu sıklıkla merak edilmektedir. Yapılan vize başvurularında kişilere 10 yıllık ABD vizesi verilmektedir. 10 yıllık ABD vizesi ülkede 10 yıl kalınabileceği anlamına gelmez; vizenin bu şekilde verilmesinin amacı çoklu girişlerde tekrar vize başvurusu yapılmasına gerek duyulmaması içindir. 10 yıllık Amerikan vizesi ile ülkede en fazla 6 ay boyunca kalınabilir.

 1. Yeşil pasaport Amerika için geçerli mi?

Yeşil pasaport sahipleri dünya üzerinde birçok ülkeye vizesiz seyahat gerçekleştirme hakkına sahiptir. Yeşil pasaport ile Amerika vizesiz değildir. Yeşil pasaportla Amerika vizesi almak daha kolay olsa da bütün başvuru süreçleri herkes için aynı olarak ilerler.

 1. ABD vizesi ile Kanada’ya gidilir mi?

ABD ile Kanada birbirine çok yakın olan iki ülkedir, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler de son derece sıkıntısızdır. Bu nedenle birçok insanın kafasında Amerika vizesi ile Kanada’ya gidilir mi sorusu vardır. Amerika vizesi Kanada için geçerli mi sorusuna verilecek olan cevap olumsuzdur. Amerika vizesi ile Kanada ziyareti yapılamaz. Kanada Amerika’dan bağımsız bir ülkedir ve bu ülkeye yapılan vize başvurularında kişi farklı prosedürlere tabi tutulur. Fakat burada bir noktaya değinmek gerekir; Amerika’dan Kanada vizesi almak daha kolaydır. Amerika vizesi olana Kanada vizesi verilme ihtimali fazladır çünkü Kanada, ABD’nin vize verirken ne kadar dikkatli bir süreç yürüttüğünün farkındadır. Kanada ziyareti yapmak isteyen kişiler için Amerika’da Kanada vizesi almak daha karlı olacaktır.

 1. Amerikan vizesi pasaport kaç günde gelir?

Amerikan vize başvurusu yapıldıktan eğer onay alınırsa Amerika vizesi 10 veya 12 iş gününde başvuru hamilinin eline ulaşmış olur.

 1. Amerika’nın vize istemediği ülkeler hangileridir?

Avrupa vatandaşı Amerika vizesi almaktan muaftır. Bunun yanı sıra Amerika’ya vizesiz girebilen birçok ülke vardır, bu ülkeler şu şekilde sıralanabilir: Andorra, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brunei, Şili, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Monaco, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Portekiz, San Marino, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan ve İngiltere bu ülkelerin hepsi Amerika’ya vizesiz girme hakkına sahiptir.

Bu durum elbette karşılıklıdır Amerikan vatandaşı İngiltere vizesi almak zorunda değildir. Eğer bir Türk vatandaşı yukarıda sayılan ülkelerden herhangi birinden çifte vatandaşlık hakkına sahip ve o ülkenin pasaportunu almışsa Amerika’ya vizesiz olarak girme hakkına sahiptir. Birçok Avrupa pasaportu gibi Alman pasaportu Amerika vizesi işlemlerinden muaftır. Alman pasaportu ile Amerika seyahati özgürce yapılabilir.  Sadece Alman vatandaşı Amerika vizesi zorunluluğundan muaftır. Almanya’da yaşayan diğer ülke vatandaşları kesinlikle vize almak zorundadır. Bir diğer yandan yukarıda da belirtildiği üzere İngiliz vatandaşı Amerika vizesi almak zorunluluğuna sahip değildir.

 

 1. Yeşil pasaportla Amerika’ya gidilir mi?

Yeşil pasaport Amerika’da geçerli mi sorusundan sonra en sık sorulan sorulardan biri de Yeşil pasaportla Amerika’ya gidilir mi oluyor. Bütün vize türleri gibi elbette Amerika’ya yeşil pasaport ile seyahat etmek mümkündür. Yeşil pasaport hamilleri için özellikle dikkat edilmesi gereken bir unsur var: Yeşil pasaport ile kişiler birçok ülkeye seyahat edebiliyor olsa da Amerika bu ülkelerden biri değildir. Amerika vizesi yeşil pasaport sahipleri tarafından da alınmak zorundadır. Elbette yeşil pasaport Amerika vizesi için size bir avantaj sağlayacak ama bu avantaj ne yazık ki vizesiz Amerika seyahati olmayacaktır. Amerika vizesi yeşil pasaport ile yapılan başvurularda daha hızlı çıkmaktadır ve çoğu zaman gerekli olan evraklara ek olarak istenen ek belgeler kişiden talep edilmemektedir. Yeşil pasaport Türkiye’de özel makamlarda çalışan kişilere verildiği Amerika yeşil pasaport ABD vizesi başvurusu yapan kişilere, bordo pasaport sahiplerine kıyasla daha fazla tolerans sağlamaktadır.

 1. Amerika için hangi pasaport gerekli?

Amerika ziyaretleri için bütün pasaport türleri ile başvuru yapılabilir. Pasaport konusunda en önemli nokta kişinin güncel bir pasaportunun olmasıdır.

 1. Eski pasaporttaki Amerikan vizesi geçerli mi?

Eğer süresi dolmamışsa eski pasaporttaki Amerika vizesi geçerlidir. Süresi dolmamış olan vizeyi pasaporta işletmek için Amerikan Konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekir.

 1. Amerika’da hangi ülkelere vize alınabilir?

Amerika’dan Küba vizesi almak ve Amerika’dan schengen vizesi almak internette en sık araştırılan konulardan biridir. Amerika’dan Küba vizesi almak için Küba Konsolosluğuna başvuru yapılması gerekir. Amerika’dan Küba vizesi almak pek kolay olmayacaktır çünkü iki ülke arasında diplomatik sıkıntılar mevcuttur. Amerika üzerinden Küba’ya gitmek yerine Kanada veya Meksika üzerinden gitmek daha yararlı olacaktır. Yine de net bir cevap vermek gerekirse Küba vizesi Amerika’dan alınabilir.

Amerika’dan Schengen Vizesi almak ise daha kolay olacaktır çünkü pasaportunda Amerikan vizesi olan birine daha fazla güven duyulacaktır yine de Schengen vizesi için gereken bütün şartlar başvuru hamili tarafından yerine getirilmelidir.

 1. Almanya’dan Amerika’ya vize almakdaha mı kolaydır?

Almanya’dan Amerika’ya vize almak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya başka ülke vatandaşları başvuru yapmaktadır. Almanya’dan Amerika vizesi almak Türk vatandaşları için daha kolay olacaktır çünkü Schengen vizesi de Amerika vize gibi birçok şarta sahiptir. Pasaportunda schengen vizesi olanlar Amerika vizesini daha kolay almaktadır. Amerika vizesi Almanya’dan yani Alman vatandaşlarından talep edilmemektedir.

 1. Administrative processing ne demektir?

Administrative processing ABD vizesi alımı başvurularında sonra bu kavram vize sorgulama ekranında gözükür. Bu kavramın Türkçesi ‘İdari İşlemlerin Tamamı’ demektir. Eğer bu kavram ekranda uzun süre gözüküyorsa yapılan başvuru işleminin tekrar incelemeye alındığına işaret olarak kabul edilir.

 1. Amerika Türkiye’den Hangi ülkeye vize vermeyi durdurmuştur?

Amerika vize vermediği ilçe; Giresun’un Yağlıdere ilçesidir. Bu ilçede doğan kişilerin %80’i Amerika’ya göçmen olarak yerleştiği için Amerika bu kararı almıştır. Bu durum şuan geçerli değil her kes vize başvuru yapabilmektedir.

 1. Gezi turları ile vize alınabilir mi?

Turla Amerika vizesi almak mümkündür. Kişinin yapacağı tatil amaçlı bu seyahate dair evrakları toplayarak Amerika Turist B2 vizesine başvurması gerekir.

Amerika Konsolosluk İşlemleri S.S.S

Amerikan Konsolosluğu ne zaman AÇILACAK?

Amerika Birleşik Devletleri konsoloslukları, Mayıs ayı içinde Covid-19 tedbirleri kapsamında vize işlemlerinin de kısıtlanmasının ardından yaz aylarında alınan kararlara göre hareket etmiştir ve bazı prosedürlere uygun olarak Ağustos ayından bu yana işlemler tekrar başlatılmıştır. ABD konsoloslukları açık olup mesai saatleri hakkında telefonla bilgi alınabilir.

Amerikan Konsolosluğu ne zaman açıktır?

Amerika konsolosluklarının güncel mesai saatleri mevcut koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Konsolosluk vize ya da vatandaşlık işlemleri için farklı mesai saatleri de belirlenmiş olabilir. Amerika konsoloslukları çalışma saatleri konsolosluklar telefonla aranarak öğrenilebilir.

Amerikan Konsolosluğu vatandaşlık işleri yapmakta mıdır?

Amerika konsolosluklarında Amerika vatandaşlarının vatandaşlık iş ve işlemleri gerçekleştirilir. Amerika konsolosluklarının en önemli görevlerinden biri de ülkemizde bulunan Amerikan vatandaşlarının vatandaşlık haklarını gözetmek ve gerekli olduğunda evlilik, ölüm gibi vatandaşlık iş ve işlemlerini gerçekleştirmektir.

Amerikan Konsolosluğu Duyuruları Güncel midir? Hangi duyurular bulunur?

Amerika konsoloslukları, ABD resmi makamlarının duyurularını güncel olarak yayımlamakla yükümlüdür. ABD’ den gelen vize ya da vatandaşlık işlemleri işlem ilgili duyurular, başkanlık duyuruları, son günlerde Covid-19 vize işlemleri ile ilgili bildiriler konsoloslukların web siteleri üzerinden güncel biçimde yayımlanır.

Amerika Randevu Formu S.S.S

ABD vize randevusu nasıl alınır?

ABD vize randevusu almak için öncelikle DS-160 formu doldurulmalıdır. Form doldurma işleminden sonra Official U.S. Department of State Visa Appointment Service üzerinden hesap oluşturulmalı ve ödeme işlemi gerçekleştirilerek randevu alınmalıdır.

ABD vize randevu vekaletle gerçekleştirilebilir mi?

Hayır. ABD vize randevusu mülakatı ve bireyin fotoğraf ile parmak izi biyometrik işlemlerini gerektiren bir aşamadır. Bu nedenle başvuru sahibinin vize randevusunda şahsen hazır bulunması gerekmektedir ve randevu vekalet ile yapılamamaktadır.

ABD vize randevu iptal edilebilir mi?

ABD vize randevusu alındıktan sonra DS-160 formunun gönderilmesi sırasında verilen ID kodu kullanılarak randevu iptal edilebilmektedir. Randevu iptal işlemi için ABD randevu çağrı merkezi aranarak da bilgi alınabilir.

Amerika Turist Vizesi Randevuları Kaç Günde Verilir?

Amerika Birleşik Devletleri’ ne tatil ya da turistik faaliyet veya kültürel gezi amacıyla gitmek isteyenlerin başvuru yapacağı turist vizesi olarak da bilinen B1/B2 Amerika ziyaretçi vizesi randevuları, konsolosluğun iş yüküne göre 15 gün ile 45 gün arasında verilebilmektedir.

Amerika vize Başvurusu S.S.S

Amerika vizesi – ekşi sözlükteki yorumlar okunarak bilgi edinilir mi?

Amerika vizesi, başvuru süreci son derece dikkatli ve titiz yönetilmesi gereken bir süreçtir. Amerika vizesi ekşi sözlük yorumları, vize hakkında güncel ve doğru bilgiler içermeyebilir, bu nedenle de vize başvuruları hakkında yorumlar üzerinden doğru bilgi edinmeye çalışmak zaman kaybına yol açacaktır.

AMERİKA VİZESİ ÜCRETİ 2020 NE KADAR?

Amerika vizesi konsolosluk harcı vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. Amerika; iş, turizm ya da tıbbi amaçlı ziyaretçi vizesi 160 Amerikan Doları, Amerika vizesi Q, R, P ve L  vizeleri 190 Amerikan Doları, Amerika E1, E2, E3  dizeleri 265 Amerikan Doları’ dır.

 Amerika O vizesini kimler alabilir?

Amerika O vizesine uluslararası bir alanda önemli başarıları olan uzmanlar, olağanüstü yeteneğini uluslararası başarıları ile kanıtlamış kişiler başvuru yapabilirler. Amerika O vizesi türlerine olağanüstü yetenek ve üstün başarıya sahip atletler, sanatçılar, performans sanatçıları başvurabilirler.

u.s. visa info’ yu hangi amaçla kullanabilirim?

U.S. visa İnfo, ABD dış ytemsilcilikleri tarafından akredite edilmiş yasal bilgilendirme ve randevu sistemidir. Sistem üzerinden ABD İç İşleri Bakanlığı’ nın web sitesinde yer alan DS-160 formuna ulaşabilir, Amerika vizesi ile ilgili güncel ve en son bilgileri alabilirsiniz.

Ds 160 formu ekşi sözlükte nasıl doldurulacağı yazılmakta mıdır?

DS-160 formunun ekşi sözlükte yazılan yorumlarla doldurulması mümkün değildir. Formun nasıl doldurulacağı ile ilgili güncel ve sağlıklı bilgiler, ABD konsoloslukları ile konsolosluğun yetkili kıldığı resmi başvuru merkezleri ve deneyimli seyahat acentalarından öğrenilebilir.

DS-160 formu doldururken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

DS-160 formu doldurulurken deneyimli danışmanlardan yardım alabilirsiniz. Formda verdiğiniz bilgilerin evraklarla kanıtlanabilir olmasına çok dikkat etmeli, seyahat planınızı ve kişisel bilgilerinizi doğru olarak kaydetmelisiniz. Formda belgeler ile kanıt sunamayacağınız hiçbir beyanda bulunmamalısınız.

DS-160 formu nasıl doldurulur 2020?

DS-160 formu, ABD  Dış İşleri Bakanlığı’ nın   ceac.state.gov bağlantısı üzerinden İnternet Explorer ya da Firefox tarayıcılarından online olarak doldurulur. Başvuru sahibi, ilkamet bölgesine göre başvuru yapacağı konsolosluk ilini seçerek form doldurmaya başlamalıdır. Biyometrik fotoğraf sisteme yüklenmeli ve sistem tarafından verilen ID kodu kaydedilmelidir.

 ABD aile dayanaklı göçmen vize başvuruları nasıl başlatılır?

ABD aile dayanaklı göçmen I-130 başvuruları, Amerika’ daki Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (USCIS)’ e yapılır. Başvuruları değerlendiren USCIS bölge ofisi uygun durumlarda başvuruya onay verecek ve bu aşamadan sonra başvurunuz Ulusal Vize Merkezi NVC’ ye aktarılacaktır.

ABD vize başvuru evcil hayvanımı götürmek için ne yapmalıyım?

ABD’ ye evcil hayvanınızı götürmek için evcil hayvan kartı almalı, hayvanınızın aşılarını yaptırmalı ve aşı kartını bulundurmalı, seyahatten 48 saat önce ise tarım il ya da ilçe müdürlüklerinin hayvan sağlığı birimlerinden hayvanınız için sağlık sigortası yaptırmalısınız.

Amerika turist vizesi almak zor mudur?

ABD vize işlemlerinde konsolosluklar tarafından vize başvuruları titizlikle değerlendirilmektedir. Dolayısıyla da ABD vizesi başvurularını eksiksiz bir evrak dosyası ile prosedürlere tam olarak uygun biçimde ve konsoloslukları ABD’ ye gidiş nedeni ve seyahat planlamasının beyana uygun olarak gerçekleştirileceğine dair ikna etmek çok önemlidir.

ABD turist vizesi hangi nedenlerle alınır?

ABD’ de tatil yapmayı planlıyorsanız, aile ya da arkadaşınızı ziyaret etmek istiyorsanız, turistik bir gezi düzenlemek ya da kültürel faaliyette bulunmak istiyorsanız ya da kısa süreli olarak tedavi amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’ nde bulunmanız gerekiyorsa Amerika turistik vizesi olarak bilinen Ziyaretçi Vizesi almanız gerekir.

Amerika vizesi – ekşi sözlükteki bilgiler güncel midir?

Amerika vizesi hakkında doğru ve güncel bilgiler, seyahat acentaları, konsolosluklar ya da resmi başvuru merkezlerinden alınabilir. ABD vizesi ve başvuru işlemleri konusunda ekşi sözlük üzerinden sağlıklı ve güncel bilgilere ulaşmak mümkün değildir.

Amerika transit vizesi nasıl alınır?

Amerika Transit vize başvuru işlemleri, göçmen olmayan vize işlemleri ile aynıdır. DS-160 başvuru formu doldurulduktan sonra, gereken tüm evraklar hazırlanmalı ve randevu gününde biyometrik işlemler ve mülakat için elçilik ya da konsoloslukta olunmalıdır.

U.S. visa info güvenli bir sistem midir?

U.S. vize İnfo, ABD konsoloslukları tarafından tam yetki verilmiş, resmi yetkili bir kurumdur. Dolayısıyla da Amerika vizesi hakkında bilgilendirme ve randevu işlemleri için yetkili, güncel ve en güvenilir bilgileri bulabileceğiniz bir sistemdir.

ABD vize randevunda neler yapılır?

ABD vize randevusu, bir mülakattır. ABD konsolosluk yetkilileri tarafından kısa süreli bir sözlü görüşme gerçekleştirilir ve vize türünüze, durumunuza göre genel sorular yöneltilerek, gerekli ise dil bilginiz de ölçülür. Ayrıca ABD vize randevusunda fotoğrafınız alınır ve parmak izi data kayıtlarınız gerçekleştirilir.

Amerika vizesi – ekşi sözlükte yazılanlar güvenilir bilgiler midir?

Amerika vizesi hakkında ekşi sözlükte, genellikle Amerika vize başvuru deneyimleri paylaşılmaktadır. Vize alım süreci ile ilgili güncel bilgiler  ile en son gelişmeler hakkında bilgi için resmi başvuru merkezleri ya da konsolosluklar kullanılmalıdır.

Amerika öğrenci vize Ücreti 2020 ne kadardır?

Amerika’ da akademik ya da mesleki olarak bulunacakların alacakları Amerika F ya da Amerika M vizeleri için başvuru harç bedeli 160 Dolardır. Amerika F ve M öğrenci vizeleri başvuru ücreti olarak ise 90 Dolar ödenir.

Amerika J vizesi nedir?

Amerika J vizesi, çalışma vizeleri kategorisinde bir vizedir ve Amerika Değişim Programı vizeleri kapsamındadır. Amerika’ da staj yolu ile ya da dadılık gibi iş deneyimleri yoluyla kültürel hareketlenmeyi ve farklı kültürleri bir araya getirmeyi amaçlar.

DS-160 formu konsolosluklardan mı alınır?

Amerika Birleşik Devletleri vize başvurularında en önemli resmi evraklardan biri olan DS-160 formu, konsolosluklardan temin edilmez. DS-160 formu online olarak doldurulması gereken bir formdur ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ nın resmi web sitesi üzerinden ulaşılarak bilgisayar ortamında doldurulur ve başvuru sahibinin resmi de online yüklenir.

ABD vize randevu tarihi değiştirme mümkün müdür?

ABD vize başvurularında DS-160 formu doldurularak randevu alındıktan sonra randevu gününde değişiklik yapmak mümkündür. Ancak bunun için başvuru sahibinin geçerli bir nedeni olmalıdır. Randevu tarihi telefon yoluyla 0850 252 63 55 numaralı ABD vize randevu sistemi üzerinden  gerçekleştirilebilir.

U.S. visa info müşteri hizmetleri telefon numarası e Türkçe hizmet saatleri?

ABD vize bilgilendirme ve randevu resmi sistemi U.S. vizsa İnfo müşteri hizmetleri telefon numarası +90 850 3902884’ tür. U.S. Vize İnfo müşteri hizmetleri Türkçe hizmet saatleri Pazartesi ve Cuma günleri arasında 07.00-19.00 saatlerini kapsamaktadır.

Amerika turist vizesi seyahat rezervasyonları istenir mi?

Evet. Amerika Birleşik Devletleri’ ne turistik amaçlı olarak yapılacak ziyaretler için Amerika Ziyaretçi Vizesi başvurusu yapılır. Amerika Ziyaretçi Vizesi başvurularında başvuru evrakları içinde Amerika’ da kalınacak otele ait rezervasyonlar ile uçuş rezervasyonları istenmektedir. Ulaşım rezervasyonlarının dönüşü de kapsaması gerekir.

Amerikan Konsolosluğu duyuruları nereden takip edilebilir?

Amerika konsolosluğu duyuruları güncel olarak Amerika konsolosluğunun web siteleri ile Amerika Ankara Büyükelçiliği’ nin web siteleri üzerinden takip edilebilir. Ayrıca Amerika tarafından resmi olarak yetkilendirimiş vize bilgilendirme ve randevu sistemi olarak U.S. Visa İnfo üzerinden de güncel duyurular takip edilebilmektedir.

ABD Visa randevu nasıl alınır?

ABD visa randevu DS-160 formunun doldurulmasından sonra alınabilmektedir. DS-160 ABD vize başvuru formu doldurularak sisteme kaydedildikten sonra  Amerika State Visa Appointment Servis kullanılarak kullanıcı oluşturulur ve ücret ödenerek randevu talebi gönderilir.

CSC USA ile pasapor teslim yeri belirlenir mi?

Amerika Birleşik Devletleri, idari işlem durumunu kontrol işlemleri kapsamında göçmen vizesi için pasaport teslim yeri seçilebilmektedir.  Başvuru sahipleri CSC USA web sitesini kullanarak pasaport ve dokümanlarını göndermeden önce teslim yeri seçebilirler.

GREEN CARD BAŞVURUSU KİMLER YAPABİLİR?

Green Card başvurusu yapabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. En az lise mezunu olanlar ya da geçmişe dönük 5 yıllık bir zaman içerisinde 2 yıl herhangi bir sektörde uzman olarak çalıştığını belgeleyenler Green Card başvurusu yapabilirler.

AMERİKA KONSOLOSLUĞU DUYURULARI COVİD-19 ‘U KAPSIYOR MU?

Amerika Konsolosluğu Amerika Birleşik Devletleri yetkililerinin Covid 19 tedbirleri kapsamında vize iş ve işlemleri için yaptığı duyuruları ve yayınladığı bildirileri güncel olarak Web siteleri aracılığıyla vatandaşlara duyurmaktadır. Dolayısıyla ABD konsolosluk duyuruları Kovid-19 dönemini kapsamaktadır.

AMERİKA VİZESİ İLE İLGİLİ EKŞİ SÖZLÜK’ TEN SORU SORABİLİR MİYİM?

Amerika vizesi ile Ekşi Sözlük üzerinden soru sorulabilirse de  sorulara güncel ve sağlıklı bilgiler alınmasının garantisi yoktur.  Amerika vizesi ile ilgili soruların konsolosluklara, seyahat acentaları ya da konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş resmi başvuru merkezlerine sorulması gerekir.

AMERİKA TURİST VİZESİ İÇİN NASIL BİR PASAPORT İSTENİYOR?

Amerika Birleşik Devletleri’ ne turistik faaliyet için yapılacak seyahatlerde alınması gereken Amerika ziyareti vizesi başvurularında teslim edilecek pasaportun en çok 10 yıllık olması gerekmektedir. Ayrıca pasaport vize bitiş tarihinden itibaren altı ay daha geçerli bulunmalı ve vize işlemlerinin gerçekleştirilmesi için pasaportun son 2 sayfası boş olmalıdır.

AMERİKAN KONSOLOSLUĞU VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ İÇİN AÇIK MIDIR?

Covid 19 tedbirleri kapsamında Amerika konsoloslukları ile ilgili vize işlemlerinde bir takım kısıtlamalar bulunmakla birlikte Amerika Birleşik Devletleri konsoloslukları  Amerikan vatandaşlarına  sunduğu evlilik ölüm gibi vatandaşlık hizmetlerini sürdürmektedir.  ABD konsoloslukları,  vatandaşları için konsolosluk hizmetlerine devam etmektedir.

AMERİKA 10 YILLIK VİZE ÜCRETİ NE KADARDIR?

Amerika Birleşik Devletleri vize ücretleri vize süresine göre farklılık göstermemektedir. ABD vize ücretleri vize türlerine göre belirlenir.  Birleşik Devletler 10 yıllık vize ücreti vize türlerine göre konsolosluk harcı ve danışmanlık bedeli üzerinden hesaplanır.

AMERİKA VİZESİ HAKKINDA EKŞİ SÖZLÜKTE YAZILANLARLA DS-160 FORMU DOLDURULUR MU?

Amerika vize başvuruları titiz ve dikkatli olunması gereken bir süreç ister.  Amerika vizesi başvurularında en önemli resmi evraklardan DS-160 formunun doldurulmasında Ekşi Sözlük gibi platformlar üzerinden sağlıklı bilgi alınamaz. Form doldurma konusunda yetkili başvuru merkezleri konsolosluklar ya da seyahat acentalarından bilgi alınız.

AMERİKA VİZESİ DANIŞMANLIK ÜCRETİ 2020 NE KADAR?

Amerika Birleşik Devletleri vize başvurularında evrak listesinin gönderilmesi, telefonla destek hizmeti, vize danışmanıyla ön başvuru, başvuru evrak  dosyasının hazırlanması ve randevu alma hizmeti ile fotokopi ve çıktı hizmetlerini kapsayan Amerika ABD vizesi 2020 danışmanlık hizmeti bedeli 60 Dolardır.

AMERİKA R VİZESİ NEDİR?

Amerika geçici çalışma  vizeleri arasında yer alan R Vizesi din görevlilerinin geçici bir süre için dini görevli olarak Amerika’da bulunmasını gerektiren durumlarda ya da ABD’deki dini ibadetleri yürütmek üzere yetkilendirilmesi durumlarında din görevlileri tarafından alınır.

AMERİKA NİŞANLILIK VİZESİ NASIL ALINIR?

Amerika nişanlılık vizesi I-129F başvurusu, Amerika’ da nişanlının ikamet ettiği bölgede görev yapan göçmenlik ve vatandaşlık bürosu aracılığı ile alınır. Büroya yapılan başvurunun USCİS bölge ofisi tarafından değerlendirilerek onaylanması üzerine belgeler ulusal vize merkezine gönderilir.

AMERİKA GÖÇMEN VİZESİ MÜLAKATINA ÇOCUKLAR KATILMALI MIDIR?

Amerika Birleşik Devletleri göçmen vizesi kategorisinde yapılacak olan mülakatlarda  kaç yaşında olursa olsun Amerika’ ya seyahat edecek çocukların da katılmaları ve konsolosluk  yetkilisi ile görüşmesi gerekir. Konsolosluk yetkilisi, çocuklarla basit ve kısa süreli bir görüşme gerçekleştirir.

ABD GÖÇMEN VİZE MÜLAKATINA NEREDE GİREBİLİRİM?

Amerika Birleşik Devletleri göçmen vizesi başvurularında görüşme merkezi  Amerika Ankara Büyükelçiliği’ dir.  Amerika Birleşik Devletleri göçmen vizesi için randevu ve mülakatlar Ankara Büyükelçiliği’ nde gerçekleştirilir ve bu konuda ek yetkili dış temsilcilik büyükelçiliktir.

AMERİKA VİZESİ RED NEDENLERİ?

Amerika vizesi konsolosluklar tarafından, belgelerin eksik olduğu durumlarda, hatalı beyan verilmesi gibi durumlarda, kişinin maddi yeterliliğinin konsolosluğu ikna edememesi ya da başvuru sahibinin belirttiği süre sonunda ABD’ den döneceğine dair ikna olmaması gibi nedenlerle reddedilebilmektedir.

Amerika turist vizesi ile ülkede en çok kaç gün  kalınabilir?

Amerika turist vizesi, bir yıl süre içinde 6 ay turistik faaliyetle Amerika’ da kalınmasını olanaklı kılmaktadır. Bu altı aylık süre tek seferde kullanılabileceği gibi, yılın belirli dönemlerinde belirli aralıklarla da kullanılabilmektedir. Amerika turist vizesi ile, yabancı uyruklu kişiler bir yılın en çok 6 ayını Amerika’ da geçirebilirler.

ABD turist vizesi almak için ne zaman başvuru yapmalıyım?

Amerika turist vizesi başvuru işlemlerinin planlanan seyahat tarihinden en az 1 ay önce başlatılması gerekmektedir. Amerika turist vizesi işlemleri, başvuru evraklarının hazırlanması, DS-160 formunun doldurularak randevu alınması, mülakata girme gibi bir dizi işlemi gerektirdiğinden başvuru sürecinde zaman yönetimi önem kazanmaktadır.

U.S. visa info nedir?

U.S. visa info, usvisa-info; Amerika Birleşik Devletleri tarafından resmi olarak yetkilendirilen Birleşik Devletler vize bilgi ve randevu sistemidir.  ABD vizesi hakkında güncel bilgilerin de takip edildiği sistem, göçmen olmayan ya da geçici vize kategorileri için yetkilidir.

Amerika Vize İşlemleri

Amerika Birleşik Devletleri, ABD’ye seyahat etmek isteyen Bordo, Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize almayı zorunlu tutmaktadır. ABD’ye seyahat etmek için uygulanan iki tür vize genel başlığı bulunmaktadır. Göçmen Vizeler ve Göçmen Olmayan Vizelerdir. ABD’de için alınan vize ülkeye giriş yapma izni talep etme hakkı sağlamaktadır. Ülkeye girişi garanti etmez. Ülkeye giriş için izin giriş noktasında yer alan göçmenlik memuru tarafından verilmektedir.

ABD ülkeye girecek olan kişilerin sorun çıkarmaması konusunda oldukça titiz davranmaktadır. Bu nedenle ABD vizesi alma süreci zahmetli geçmektedir. ABD vize işlemlerinde istenen evrakları eksiksiz olarak teslim etmek ve belirtilen işlemlerin eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Aksi durumda başvurulara ret cevabı verilmektedir. ABD’ye seyahat etmek için yapılacak her türlü başvuruda konsoloslukta yapılacak mülakat katılmak gerekmektedir.

Amerika Vize Şartları

Amerika vizesinin onaylanmamasına neden olabilecek birçok durum bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Amerika’ya seyahatiniz ve orada geçireceğiniz süre zarfında sizin ya da sponsorunuzun bu sürede masraflarınızı karşılaması gerekmektedir. Bunun karşılanamaması gibi bir maddi neden görülürse vize reddi verilebilmektedir. Hesabınızda bulunan paranın birikim kaynağı da size sorulacaktır. Bunları doğru bir şekilde izah edememek vize başvurusunun reddedilmesine neden olacaktır. Amerika’ya vize talebinin reddedilmesi için diğer nedenlerden bazıları şu şekildedir;

 • Vize başvuru formununeksik ya da yanlış doldurulması
 • Vize başvurusunda yanlış bilgilendirme yapılması
 • Daha önceden alınmış ABD vizesinin yanlış kullanılması
 • Yanlış başvurulan öğrenci vizesi

Amerika Vize Türleri

Amerika Birleşik Devletleri tarafından ülkeye giriş yapmak isteyenlere verilen iki tip vize vardır. Bunlar “Göçmen Vizeleri” ve Göçmen Olmayan Vizeleri” türleridir. Göçmen olmayan vize türü ABD’ye yapılacak her türlü kısa süreli ziyaretleri kapsamaktadır. Göçmen vizeleri ise uzun süreleri ya da oturum almayı amaçlayan seyahatler için verilen vizelerdir.

Göçmen vizeler

ABD göçmenlik yasalarına göre verilen Göçmen vizeleri 4 kategoride verilmektedir;

 • Birinci derece akrabalar,
 • Aile dayanaklı göçmenler,
 • İş dayanaklı göçmenler,
 • Çeşitlilik göçmen vize kura programı

Göçmen olmayan vizeler

ABD Konsolosluğu resmi sitesinde yer alan göçmen olmayan vize türleri şu şekildedir;

 • (A, G, NATO) Diplomatik ve Resmi Vizeler,
 • (B) İş, Turizm, Tıbbi Tedavi,
 • (C) ABD’den Transit Geçiş,
 • (D) Mürettebat Vizesi,
 • (E1/E2/E3) Tüccar / Yatırımcı Vizesi,
 • (F/M) Akademik Eğitim veya Dil Öğrencisi / Mesleki veya Akademik Olmayan Eğitim Vizeleri,
 • (J) Değişim Programı,
 • (H, L, O, P, Q, R) Geçici İşçi /Çalışma veya Staj Vizesi,
 • Basın Mensubu ve Gazeteciler,

Amerika Vize Fiyatları

Amerika Birleşik Devletleri vize fiyatları 2020 yılı için 160$ ile 265$ arasında değişiklik göstermektedir. Amerika Birleşik Devletleri vize başvuru fiyatları ile ilgili en güncel bilgi her zaman konsoloslukların resmi sitelerinden ve konsolosluklardan öğrenilmektedir. ABD vize başvurusu yapacak kişiler için vize danışmanlığı hizmeti almalarını öneririz.

Bu sayede vize başvurularınıza ret cevabı almaz ve yatırdığınız ücretlerden zarara uğramazsınız. E türü göçmen olmayan vizeler için 265$, (H, L, O, P, Q, R) Geçici İşçi /Çalışma veya Staj Vizesi için 190$, (B) İş, Turizm, Tıbbi Tedavi, (C) ABD’den Transit Geçiş, (D) Mürettebat Vizesi ile (F/M) Akademik Eğitim veya Dil Öğrencisi / Mesleki veya Akademik Olmayan Eğitim Vizeleri için ise 160$ konsolosluk harcı talep edilmektedir. Güncel fiyat listesi için başvuru yapacağınız tarihteki son fiyat listesini incelemeniz gerekmektedir.

Amerika Vize Danışmanlığı

Amerika vize başvuru süreci Almanya vize başvurusunda olduğu gibi oldukça sıkı ve zorlu bir süreç olduğu için sürecin olumsuz sonuçlanmaması için tüm işlemlerin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden ABD’ye vize başvurusunda bulunmadan önce vize danışmanlık ekibi ile görüşmeniz ve dosyanızda yer alması gereken evrakların doğru bir şekilde hazırlandığından emin olmanız gerekmektedir.

Amerika Vize Fiyatları

Amerika vize fiyatları her sene değişiklik göstermektedir. Amerika vizesi fiyat 2018 listesi ve Amerika vizesi fiyat 2019 listesi incelendiğinde de bu durum fark edilecektir. Amerika vize başvuru yapan kişilerden alınan Amerikan vizesi fiyatı başvuru sürecinde yapılan işlemlerde kullanılmak üzere belirlenir. Bu nedenle Amerika vizesi fiyat ödendiğine dair bir evrak vize başvuru sürecinde gerekli mercie iletilmezse Amerika vize talebi işleme dahi alınmayacaktır.
ABD vize fiyatları başvuru yapılan vize türüne göre farklılık göstermektedir. Amerikan vizesi kaç dolar sorusunun cevabı hangi vize türüne başvuru yapıldığına göre değişir. Belirtilmesi gerekir ki Amerika vize fiyatları 2019 ve 2020 vize fiyatları arasında çok fark yoktur. Amerika vizesi kaç dolar sorusuna kısaca cevap verilmek gerekirse: Amerika vize fiyatları türlerine ayrılarak aşağıda sıralanmıştır.

 • Ziyaretçi vizesi başlığı altında toplanan Amerika turist vizesi fiyat: 160 USD
 • C tipi ABD’den Transit Geçiş Amerika vizasiücreti: 160 Dolar
 • D tipi Mürettebat Vizesi: 160 Dolar
 • F Akademik amaçlı Amerika öğrenci vizesi fiyatları: 160 USD
 • M tipi Mesleki/Akademik Olmayan Öğrenci vize ücreti: 160 dolar
 • Basın Mensubu veya Gazeteci vizesi ücreti: 160 Dolar
 • J Değişim Programı amaçlı alınan vize ücreti: 160 USD
 • TD ve TN tipi NAFTA Vizelerinin ücreti: 160 USD
 • T tipi İnsan Kaçakçılığı Mağduru kişilerden alınan vize ücreti: 160 USD
 • U tipi Suç Faaliyeti Mağduru vize ücreti: 160 USD
 • H türü Geçici İşçi/Çalışan veya Stajyerler için alınan vizede talep edilen ücret: 160 USD
 • O tipi Olağanüstü Yetenekleri Olan Kişiler için alınan vize ücreti: 190 USD
 • P tipi Sporcular, Sanatçılar ve Göstericiler için verilen vizede alınan ücret: 190 USD
 • Q tipi Uluslararası Kültürel Değişim Programı için verilen vize ücreti: 190 USD
 • R cinsi Dini Görevli vize başvurusu için alınan ücret: 190 USD
 • L türü Şirket İçi Transfer vize ücreti: 190 USD
 • E1 tipi Anlaşmalı Tüccar vize için talep edilen ücret: 256 USD
 • E2 Yatırımcı Vize Ücreti: 256 Dolar
 • K tipi nişanlılık vizesi Amerikaveya evlilik vize Amerika ücreti: 256 USD

Amerika turist vizesi fiyatları bu vize kategorisi çok geniş olduğu için vize türüne göre farklılık gösterebilir.

Amerika Vizesi 2022’de Güncel Bilgiler S.S.S

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika vizesi almak isteyenlerin öncelikle Amerika’ ya gitme sebebi ve kişisel durumlarına göre en uygun vize türünü belirlemeleri gerekir. Vize türüne göre konsolosluğun talep edeceği evrak listesi eksiksiz çıkarılarak hazırlanmalı, DS-160 Amerika vizesi başvuru formu eksiksiz doldurularak konsolosluklardan mülakat için randevu alınmalıdır.

Amerika Vize Türleri Nelerdir?

Amerika vize çeşitleri Göçmen ve Göçmen Olmayan Vize olarak ikiye ayrılır. Göçmen Olmayan Vize Türleri; diplomatik ve resmi vize, Amerika turist vizesi, transit geçiş vizesi, mürettebat vizesi, tüccar ve yatırımcı vizesi, eğitim vizeleri, değişim programı vizesi, geçici işçi /çalışma veya staj vizesi ve basın mensubu ve gazeteci vizesi olarak sıralanabilir. Göçmen vizesi Amerika türleri ise; ABD nişanlılık vizesi, Yeşil Kart Çekilişleri ile alınan vize, Amerika evlilik vizesi, işveren talebi ile iş vizesi, Amerika F4 vize, geri dönen yerleşik yabancı müracaatları için alınan vize ve ABD göçmen vizesi olarak sıralanmaktadır. Amerika’ya gitmek için gerekenler her vize türüne göre farklılık gösterir bu nedenle kişilerin başvuracağı ABD vize çeşitleri arasından hangisi ise o vize türüne göre evrak toplaması gerekir.

Amerika Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Amerikan vizesi uzatma süreci en çok merak edilen konulardan biridir. Amerika 10 yıllık vize veren bir ülkedir. Tabi bu vize alan kişi 10 sene boyunca Amerika’da kalabilir anlamına gelmez. 10 yıllık Amerika vizesi alan kişi ülkede en fazla 6 ay kalabilir. Amerika vize uzatma işlemleri birçok yolla yapılabilir. Örneğin kişi bir danışmanlık firması ile çalışabilir veya Amerika vize uzatma talebini konsolosluklara kendi iletebilir. ABD vize uzatma işlemi göçmen olmayan vize türünde geçerlidir. Amerika vizesi uzatma talebi olan kişi Konsoloslukta bulunan vize başvuru belgelerini tekrar talep eder; bu belgeler alındığında vize uzatma talebi gerekli birimlere ileterek tekrar konsolosluğun konuyla ilgilenen birimine gönderir.

Amerika Vize Ücretleri sayfamızı ziyaret ediniz.

Give a Comment