Amerika Vize Türleri

Amerika vize türleri nelerdir

Amerika Vize Türleri

Amerika Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Amerika seyahatlerini gerçekleştirmeden önce hangi pasaport kategorisi olursa olsun fark etmez vize işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport, Türkiye Cumhuriyeti Hususi Pasaport, Türkiye Cumhuriyeti Hizmet Pasaportu, Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik Pasaport sahibi olan kişiler, ABD’ye gidecek TC vatandaşları ya da Türkiye’de uzun süreli oturum izni olan kişiler Amerika vizesi işlemleri adına İstanbul Amerika Başkonsolosluğu ya da Ankara Amerika Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Seyahatin aksamaması adına seyahat tarihinden en az 6 8 hafta öncesinde başvuru yapılmalıdır.

Amerika’ya gitmek için vize başvurusu yapacak olan kişiler, Amerika Göçmen Olmayan Vize statüsünde başvurularını yapmaları gerekmektedir. Bu vize ile beraber kişiye Amerika’da eğitim, ziyaret ya da çalışma konusunda geçici haklar tanınmaktadır.

Vizeyi alacak kişinin seyahat ve başvuru amacına göre ; diplomatik ve resmi vize, iş amaçlı vize, transit geçiş vizesi, turizm gezisi, öğrenci ve değişim programı vizesi, geçici çalışma vizesi olmak üzere farklılıklar gösterir. Fakat tüm göçmen olmayan vize başvuru sahiplerinin DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru formunu doldurması gerekmektedir.

Amerika Vize Kategorileri

Amerika Turistik, Ticari ve Transit Vize

B-1/B-2 Turistik ya da Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi

Tatil ya da aile ziyareti yapmak, kısa süreli dil okulu, mesleki toplantı, çocuklar için yaz kampı ve konferanslara katılmak amacı ile Amerika’ya gidecek olan kişilerin başvuracakları göçmen olmayan vize türüdür.

B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi

Mesleki toplantılar, konferanslar ve fuarlara katılım için Amerika’ya gidecek olan kişilerin başvuracakları göçmen olmayan vize türüdür.

Amerika Vize Türleri
Amerika Vize Türleri

B-1 Ev Hizmetleri Ziyaretçi Vizesi

B-2 Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi

Tıbbi tedavi için Amerika’ya gidecek olan kişilerin başvuru yapmaları gereken göçmen olmayan vizedir.

C Transit Vizesi

Uçak ya da gemiye katılmak adına Amerika’ya gelecek olan mürettebat üyesi, Amerika dışındaki iki ülkenin arasında yapılacak seyahatte Amerika ile bağlantılı olacak kişiler için göçmen olmayan vizedir.

D, C1/D Mürettebat Vizesi

Gemilerde veya Amerika’da uluslar arası havayollarında çalışmakta olan kişiler için vize türüdür.

E1/E2 Yatırımcı Vizesi

Ticari anlaşmalı tüccar veya yatırımcı vizesidir. Amerika ile ticari ve sefer anlaşması olan ülkenin vatandaşı olan; hizmet, ticaret de dahil önemli bir ticaret ya da yatırım yapmakta olduğu kuruluşun faaliyetlerinin geliştirilmesi, yönetilmesi ya da önemli oranda sermaye yatırımı yapılması adına Amerika’ya gitmeyi isteyen kişilerin başvuru yapacakları göçmen olmayan vize türüdür.

E3 Avustralya Özel İşçi Vizesi

Uzmanlık gerektirecek olan işte geçici şekilde çalışmak adına Amerika’ya gidecek olan Avustralya vatandaşları adına geçerli vizedir.

I Basın Mensubu Vizesi

Editör, film ekipleri, muhabir gibi mesleklerini yapmak adına Amerika’ya gelecek “yabancı medya temsilcilerine” yönelik göçmen olmayan vize türüdür. Basın mensubu vizesini elde etmek adına faaliyetin bilgi sağlamak adına vazgeçilmez olması gerekecektir. Spor etkinlikleri adına haber yapmak adına Amerika’ya gidilmesi adına bu vize uygundur.

Amerika Öğrenci ve Değişim Programı Vizesi

F1,F2 Öğrenci Vizesi

Amerika’da akademik ya da uzun süreli eğitim veya dil eğitimi almayı isteyen öğrencilere yönelik vizedir

J1,J2 Değişim Programı Vizeleri

Amerika’daki değişim programlarına katılımı onaylanacak kişilere yönelik vizedir.

M1,M2 Mesleki Eğitim Vizeleri

Ülkeye mesleki ya da akademik olmayan eğitim ya da dil eğitimi almak adına Amerika’ya gidecek olan kişilere yönelik bir vize türüdür.

Amerika Kısa Süreli Çalışma Vizesi

H1-B, H2-A, H2-B, H3 Geçici Çalışma Vizeleri

L Şirket İçi Transfer Vizeleri

O Olağanüstü Yetenek ve Başarıya Sahip Bireyler

P Atletler, Eğlence Grupları ve Oyuncular

Diğer Vizeler

K Nişanlı Vizesi

Q1 Uluslararası Kültürel Değişim Programı

R Din Görevlileri

T İnsan Ticareti Mağduru Vizesi

U Suç Faaliyeti Mağduru Vizesi

TN/TD NAFTA Vizeleri

Diplomatik ve Resmi Vizeler

Amerika DS-160 Formu

Göçmen olmayan Amerika vizesi adına Amerika Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği’ne başvuru yapacak olan bütün başvuru sahiplerinin bu başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmaları gerekmektedir.

İngilizce olarak doldurulması gereken bu form vize randevusundan en geç 3 iş günü içinde internet üzerinden online olarak doldurulmalıdır. Bu koşulları yerine getirmeyecek olan kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir.

Formun doldurulması esnasında kişilerden dijital fotoğraflarını da yüklemeleri istenmektedir. Kullanılacak olan fotoğraf ise belirli kriterlere sahip olmalıdır.

Konsolosluk tarafından belirlenmiş olan kriterlere uymayacak olan fotoğraflar vize işlem süresinin uzamasına neden olacaktır. Amerika vizesi adına kullanılacak fotoğraf güncel ve daha önceki vizelerde kullanılmamış olması gerekmektedir.

Amerika vizesi adına doldurulacak form doğru, net ve açık yanıtlar ile doldurulmaz, vize türü seçilmez ve kimi sorular boş ya da uygulanamaz şekilde doldurulduğu takdirde vize başvurusu yetkili kişiler tarafından reddedilecektir.

DS-160 formunun doldurulup sistem üzerinden konsolosluğa gönderilmesi ile beraber başvuru işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır.

NOT: DS-160 formu üzerinde yapılması istenilen değişiklikler sadece formun elektronik olarak imzalanmadan önce gerçekleştirilebilecektir. “İmzala” ve “gönder” seçeneklerine tıklamadan önce girilmiş olan bütün bilgilerin doğru olduğundan emin olunması önemlidir.

Amerika DS-160 Formu Fotoğraf Özellikleri

Vize için istenilen fotoğrafta saçın üst kısmından boyun bölgesine kadar olacak tüm kısım görünmek zorundadır. Baş ya fotoğrafın %50-70’lik kısmını kaplamalı ya da boy olara 25-35 mm olmalıdır.

Başın duruşu da fotoğrafın kalitesi adına son derece önemlidir. Yüzün hepsinin görünebilmesi adına fotoğraf çerçevesi ortalanmalı, yüz tamamen kameraya dönük, gözler açık ve gözlüksüz olmalıdır.

Fotoğraf renkli olmalı ve arka planı beyaz, desensiz olmalıdır.

Dini nedenler hariç başı örtecek bere, şapka tarzı aksesuarlar kullanılmamalı, yüz hatları ise başörtüsü tarafından tamamen gölgelenmeyecek şekilde görünür olmalıdır.

DS-160 formunda kullanılacak olan fotoğrafın ölçüsü 5×5 cm boyutlarında kare şeklinde olacakken fotoğrafın çözünürlüğü ise en düşük 600×600 piksel, en yüksek ise 1200×1200 piksel olmalıdır.

Amerika Konsolosluğundan Randevu Alımı

Kişiler vize başvurusu adına randevu almadan önce ilk aşamada Amerika Konsolosluğu resmi internet sitesinde yer alan DS-160 formunu doldurmaları gerekmektedir. DS-160 online bir formdur, eksiksiz ve doğru olarak doldurulmasından sonra barkotlu onay sayfasının çıktısı alınmalıdır.

Vize müracaat işlemlerinin ilk bölümünün tamamlanması adına konsolosluk resmi sitesinden randevu alınmalıdır. İnternet erişimine ulaşılamadığı zaman ise hafta içi pazartesi ve Cuma günleri arası 07.00-19.00 arası vize bilgi servisi aranarak telefonla randevu alınabilecektir.

Kişilerin Amerika Konsolosluğu vize randevusu esnasından sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Hesap Oluştur” bölümüne girilmeli ve başvuru sahibinin pasaport numarası, uyruğu ve doğum tarihi gibi bilgilerin girilerek kişiye özel hesap oluşturulması istenecektir.

Gerekli bilgilerin doldurulması sonrasında pasaportun hangi PTT şubesine teslim edilmesi istendiği belirlenir. Sonrasında ise vize ücretinin ödeme şekli işaretlenip randevu tarih ve saati alınıp işlemler tamamlanmış olur.

Amerika Konsolosluğunda Vize Mülakatı

Amerika Konsolosluğu vize randevu günü mülakat başvuru sahibi ile Türkçe ve İngilizce olarak yapılacaktır. Mülakat öncesinde ise kişiden yetkililer parmak izi alacaktır. Alınacak olan bu parmak izi ile beraber ise DS-160 formundaki bütün sorularak doğru cevap verildiği ve mülakat esnasında da doğruları söyleyeceğine dair bir onay anlamına gelmektedir.