Amerika Vize Evrakları : 2022 Vize Ücreti

Amerika vize evrak nelerdir

✅ Amerika Turistik Vize Ücretleri 165 Dolar
✅ Amerika Ticari Vize Ücretleri 165 Dolar
✅ Amerika Aile Ziyaret Vize Ücretleri 165 Dolar
✅ Amerika Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 165 Dolar

 

Amerika Vizesi

Çoğu kişinin hayali olan Amerika’ya gitmek ya da eğitim almaktır. Seyahat, iş ve eğitim ziyaretleri yapılmak istenen ve talepte bulunulan ülkeler sıralamasında Amerika ilk sırada yer almaktadır. Siz de ziyaret nedenlerinizden biri seyahat, iş ve eğitim konularından biri planlarınızın içinde yer alıyor. Amerika vizesi almak için adımları izlemek gerekir.

Öncelikle diğer ülkelerden farklı olarak, Amerika vize prosedürlerinde T.C vatandaşları için pasaport tipi ayrımı bulunmamaktadır. Amerika’ya giriş yapma hakkı tanınmıştır. Amerika göçmenlik yasasına uygun olan Amerikan vize tipine göre başvurular alınmaktadır. Amerika vizesi başvurunuzun onaylanması için Amerika Büyükelçiliği ve Amerika Konsolosluğu’nun kısacası Amerika diplomatik temsilciliklerinin belirlediği bütün şartları yerine getirmek durumundasınız. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde vize başvurusu yapabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri Konsoloslukları, Amerika vizesi işlemlerini disiplinli ve adil bir biçimde yürütmektedir. Amerika vizesinin başvurularında kişinin yaşını, mesleki durumunu, kişinin mesleğini de göz önüne alınarak kendi özgünlüğü içinde değerlendirilir. Bu nedenle kişinin yaşantısına göre vize türleri de değişiklik göstermektedir. Amerika vizesinde süre getirmemiş olduğunuz belgelere bağlıdır. Yaşantınız nasılsa o türde bir Amerika vizesi alabilirsiniz. Normal bir yaşantınız varsa uzun süreli vize alamayabilirsiniz.

Amerika vizesi başvurularında öncelikli olarak başvuracağınız Amerika vizesi kategorisini belirlemeniz gerekir. Ayrıca vizenin değerlendirme sürecinde vize mülakatı aşaması bulunduğu da akıllardan çıkarılmamalıdır. Amerika vize mülakatı için kısıtlı bir zamanınız olacaktır. Kısıtlı zamanda seyahat niyetinizi ve amacınızı bunun yanı sıra Amerika’da kalma süreniz ve konaklayacağınız yer gibi bilgileri doğru biçimde vermeniz önemlidir. Yanlış verilen bilgiler sonucunda başvuru sürecindeki vize için red cevabı gelir, onaylanmış vize ise iptal edilir.

Amerika Vizesi Başvurusu

Amerika Birleşik Devletleri vize uygulamalarını ikiye ayırmaktadır.  Bunlardan ilki “göçmen vize” ve “göçmen olmayan vize “ olarak ayrılmıştır. Göçmen olmayan vize kategorisine başvuru yapacak herkesin DS-160 formunu doldurması bir zorunluluktur.  Doğru adımları takip ederek vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Amerika vizesi başvurusu sırasında takip edilecek genel hat şu şekildedir.

İlk etapta mesleki durumunuz, seyahat amacınıza uygun vize tipi için gerekli evrakların hazırlanması gerekir. Ayrıca online ve İngilizce olarak DS-160 başvuru formunun doldurulması olmazsa olmaz şartlardan biridir. Bu adımlara ek olarak, konsolosluktan randevu alınması, fotoğraf, parmak izi alınması ve vize mülakatının yapılması ile son bulur. Bu işlemleri en doğru şekilde yapmalısınız. Evrakların doğruluğu onaylanma sürecini hızlandıracaktır.

Eğer Amerika Birleşik Devletleri’ne ilk kez vize için başvuruda bulunacak başvuru sahiplerinin Amerika vizesi randevusuna şahsen gidilmesi gerekmektedir. Eğer hâlihazırda bir vizeniz var ve süresi dolmuş olabilir. Süresi dolmuş vizenin yenilenme talebini 1 yıl içinde yapılması dışında konsolosluk mülakata şahsen girilmesini tüm başvuru sahipleri için zorunlu tutmaktadır. Bilmeniz gereken bir diğer detay ise vizelerin 10 yıllık olarak verildiği ancak 10 yıl boyunca Amerika’da kalabileceğiniz anlamına gelmediğidir. Ayrıca Amerika’daki kalış sürenizi gümrük memuru belirler.

Amerika vizeniz 10 yıllık olsa bile 6 aylık süreyi doldurmadan Amerika’dan ayrılmanız gerekir. Eğer süreyi aşar ya da her gidişiniz de 6 ay kalmanız vizenizi usulüne uygun kullanmadığınız biçimde algılanır.  Bu nedenle seyahat amacınızda herhangi bir değişiklik var ise vize kategorisini ona göre değiştirmenizi öneririz. Bu işlemleri bir ay önceden yapmalısınız. Aksi takdirde başvuru sonucunuz yetişemeyebilir ve başvurusu sırasında sorunlar meydana gelebilir.

Amerika Vizesi İçin İstenen Genel Evraklar

Amerika vizesi evrakları ve belgeler vize kategorinize, başvuru formu sorularına göre değişim göstermektedir. Kişinin yaşam şekli istenen evrakların sayısını ve türünü değiştirmektedir. Önceden başvuru merkezinden hangi evrakların getirilmesi gerektiği hakkında bilgi almanız daha doğru olacaktır.  Bu başlık altında verilen evrak listesi genel bir listedir. Seyahat nedeninize, varsa özel statünüze ya da planlarınıza göre ek belgelerin talep edilebileceğini unutmamanız da fayda var.

 • DS-160 Vize Başvuru Formu: DS-160 vize başvuru formundaki soruların cevaplandırılması zorunludur. Eğer cevaplanmamış zorunlu sorularınız bulunuyorsa, Amerika vize işlemleri sistemi yapılan başvuruyu kabul etmeyecektir. Sorulan zorunlu sorular maddi, ikamet bilgileri gibi sizi tam olarak tanımlayan sorulardır. Üstelik seyahat amacı kesinlikle doldurulmalıdır. Soruları net ve açık biçimde cevaplamayan başvuru sahiplerinin vize işlemleri durdurulmaktadır.
 • Pasaport: Pasaportun geçerlilik süresi seyahat sonrasında devam etmesi gerekmektedir. Ayrıca Amerika vizesi başvuru sahiplerinin pasaportlarında boş sayfa bulunmalıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf: 5x5cm ölçülerinde 2 adet fotoğraf
 • Dilekçe: Ziyaretinizin amacına göre dilekçe verilmelidir.  Dilekçe içerikleri vize kategorilerine göre değişiklik göstermektedir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Ülke bağlılığınızı gösteren belgeler arasında yer alır. İkamet adresinizi ve aile bilgilerinizi içermektedir.
 • Maddi kanıt içeren evraklar: İşverenseniz, şirket faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazetesi istenmektedir. Evrakların tarihleri güncel olmalıdır. Özel sektörde çalışansanız, şirketin İngilizce olarak yazılmış izin dilekçesi, işe giriş bildirgesi, son 3 aylık maaş bordrosu, SGK dökümü, Devlet memuru iseniz, görevli olduğunuza dair belgeler, maaş bordro gibi. Öğrenci ise sponsorunuzun maddi evrakları verilmelidir.

Bu belgelere ek olarak banka hesaplarınızın 3 aylık hesap hareketlerinizi gösteren belge ve ek geliriniz var ise, sözleşme, kontrat, tapu vb. belgeler talep edilmektedir. Tüm bu belgelere ek olarak seyahat planınızı uygun rezervasyon bilgileri ve şehir değiştirmeyi planlıyorsanız, bu planın tam bir açıklaması ve kanıtı yapılmalıdır.

Vize İşlemlerinde Dikkat edilmesi Gereken Detaylar

 • ABD’ye daha önce gerçekleştirdiyseniz, ziyaretlerinizin tarihlerini mutlaka belirtmeli ve eski pasaportunuzu belgelerin içine eklemeniz yararlı olacaktır.
 • Uluslararası düzeyde gerçekleştirdiğiniz seyahatlerinizin tarihini içeren döküm de eklenmelidir.
 • Mevcut işiniz ve eğitim bilgilerinizin yanı sıra, önceki eğitim ve iş deneyimleriniz konusunda da bilgi talep edilebilir.
 • Öğrenci ve değişim Ziyaretçiler (F,J ve M) için I-20 ya da SEVIS kimliğinin sağlanması gerekmektedir.
 • Dilekçe tabanlı geçici işçilerden I-129’un bir kopyası istenmektedir.
 • Diğer kapsamdaki geçici işçiler ise işverenleri hakkındaki tüm bilgileri Amerika İşlemleri sırasında yanlarında bulundurmak zorundadır.
 • Üstün yetenek olarak tabir edilen başvuru sahipleri farklı statüden işleme tabi tutulacaktır.
 • Başvuru sahibi sponsor ile gidecekse sponsorun maddi ve kişisel durumu yeterliliğini önceden teyit edilmelidir.

Amerika Vizesi Başvuru Süreci

Amerika Vize başvuru merkezi olarak Amerika Büyükelçiliği görevlendirilmiş olup, Ankara, İstanbul ve İzmir Konsoloslukları aracılığı ile vize işlemleri yapan kurum vize onayı vermek konusunda tek yetkisi olan kurumdur. Bunlar dışındaki kurumlar vize işlemleri için size onay veya red cevabı veremez. Başvurunuz doğru bir şekilde yapıldığı takdirde bu merkezlerden onay cevabı gelecektir.

Tavsiyemiz seyahat tarihinizden ortalama 8 hafta önce başvuruda bulunmanız yerinde olacaktır. Böylece ek evrak talep edilmesi halinde evrakları toparlamanız için yeterli zamanınız olur. Eğer dosyanızı sisteme tam, , doğru ve net beyanlarla girilmesi ve randevunun da başarı ile alınması halinde ortalama 3 veya 5 iş günü aralığında süreç tamamlanacaktır. Ancak bu süre resmi tatiller, mücbir sebeplerle ilişkili olarak değişiklik gösterebilmektedir.