Amerika Turistik Vize İşlemleri

 Amerika Turistik Vize İşlemleri

 Amerika Turistik Vize İşlemleri

Amerika B2 Turistik Ziyaretçi Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Kişilerin ziyaretçi vize başvuruları için seyahat dönüş tarihi sonrasında en az 6 ay geçerli, son 10 sene içinde çıkartılmış ve en az 2 adet boş vize sayfası bulunan pasaporta sahip olmalıdır. Ayrıca varsa eski pasaportlar da yine sunulmalıdır.

Biometrik Fotoğraf

Amerika turistik vizesi adına istenilen biometrik fotoğraf; son altı ay içinde çekilmiş, 5×5 cm ölçülerinde, beyaz fonlu ve daha öncesinde alınmış bir vize için kullanılmamış olmalıdır.

Aynı zamanda saçın üst bölümünden boyna kadar olan tüm kısım görünmelidir. Başın duruşu da yine önemlidir. Yüz tamamen kameraya dönül olup gözler açık olmalıdır. Dini nedenlerin dışında başı örtecek bere, şapka gibi aksesuarlar kullanılmamalı, yüz hatlarının hepsi de başörtüsü tarafından gölgelenmeyecek şekilde görünmelidir.

DS-160 Vize Başvuru Formu

Ziyaretçi vizesi müracaatı adına doldurulacak olan online DS-160 vize başvuru formu, Amerika Konsolosluğu’na ait resmi site üzerinden İngilizce olarak doldurulmalıdır. Form, vize başvurusu adına alınmış olan randevudan en geç 3 iş günü öncesinde doldurulmalıdır. Bu şart yerine getirilmezse yapılacak olan başvuru kabul edilmeyecektir. DS-160 formunun üzerinde herhangi bir değişiklik sadece form elektronik olarak imzalanmadan önce yapılabilecektir. “İmzala” ve “gönder” seçeneğinin tıklanmasından önce tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olunmalıdır.

Amerika Turistik Vize İşlemleri
Amerika Turistik Vize İşlemleri

Nüfus Cüzdanı ve Evlilik Cüzdanı

Amerika turistik vizesi işlemi adına başvuru yapan kişinin vatandaşlık bilgilerini içerek TC nüfus cüzdanındaki ön ve arka yüzlerinin fotokopisi, başvuru sahibi evli ise de evlilik cüzdanının fotokopisi istenmektedir.

Amerika Ziyaretçi Vizesi Talep Dilekçesi

Diğer belgelerin yanı sıra Ankara Büyükelçiliği ya da Amerika Konsolosluğu’na hitaben turistik ziyarette bulunacak kişinin talebini belirtecek bir dilekçe hazırlanmalıdır.

Eğer ki başvuruda bulunacak olan kişi çalışıyorsa, çalıştığı kurum/şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış ve antetli kağıtta maaş bilgisi, seyahatin kim tarafından finanse edildiği, izinli olduğu seyahat tarihleri, görevine tekrar döneceği ile alakalı bilgileri içeren dilekçe yazılarak imza ve kaşeli şekilde hazırlanmalıdır.

Vize başvurusunu yapan kişi şirket sahibi ise şirkete ait antetli kağıda seyahat planını, şirketteki pozisyonu ve amacı belirten dilekçe hazırlanmalıdır.

Kişi ev hanımı ise seyahat masraflarını karşılayacak birinci dereceden yakınının sponsor olması halinde mali ve mesleki evraklar ile gerekli bilgileri belirten dilekçe hazırlanmalıdır.

İş/Mesleki Durumuna İlişkin Belgeler

Amerika Turistik Ziyaretçi Vize müracaatında bulunacak kişi bir Kurum/Şirkete bağlı çalışıyor ise; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü,ve bağlı bulunulan kurum/şirketten alınacak, antetli kağıda yetkili kişi tarafından şirketteki pozisyonu , işe giriş tarihi,ve seyahat tarihlerini belirten kaşe ve ıslak imzası bulunan vize talep dilekçesini sunmalıdır.

Amerika Turistik Ziyaretçi Vize Başvurularında Bulunan Kişi Kamu kuruluşlarında çalışan ise; yetkili tarafından imzalı ve kaşeli Görev Belgesi, İzin Belgesi, çalışmış olduğu kamu kuruluşu tarafından verilmiş Görev Kimlik Kartı’nın fotokopisi.

Amerika Turistik Ziyaretçi Vize Başvurularında Bulunan Kişi Çiftçi ise; Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi.,

Amerika Turistik Ziyaretçi Vize Başvurularında Bulunan Kişi Öğrenci ise; Güncel tarihli Öğrenci Belgesinin aslı ve fotokopisi. Transkript Belgesi.

Amerika Turistik Ziyaretçi Vize Başvurularında Bulunan Kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir.

Başvuru Sahibinin ya da Sponsorun Şirketine Ait Belgeler

Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi: Amerika Turistik Ziyaretçi Vizesi işleminde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve unvan değişikliğini göstermesi bakımından önemlidir.

İmza Sirküleri: Amerika Turistik Ziyaretçi Vizesi işlemlerinde bulunan kişinin çalıştığı şirkette imza yetkisi olan kişilerin ibraz edildiği bu evrakın sunulması zorunludur.

Vergi Levhası fotokopisi: Şirketin son yıla ait vergi bilgilerini beyan eden bu evrak sunulmalıdır.

Faaliyet Belgesi: Şirketin faaliyet belgesi talep edilmekte olup 3 aydan eski tarihli belgeler kabul edilmemektedir.

Finansal Durumuna İlişkin Belgeler

Amerika Konsolosluğu/Elçiliği, Amerika seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminatını; başvuru sahibinin şahsi banka hesabında Euro/TL veya USD karşılığını görmelidir.

Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü- bankadan son 3 aylık aktif hesap hareketini içeren, 1 hafta içinde alınmış, banka yetkilisi tarafından imzalı-kaşeli ve ekinde bankanın imza sirküleri eklenmiş olarak sunulmalıdır.

Amerika Turistik Ziyaretçi Vizesi işleminde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.

Amerika Turistik Ziyaretçi Vizesi başvurusunda bulunan kişi emekli ise; emekli maaşının son 3 aylık maaş hesap dökümü yeterlidir. Varsa, emeklilik kartının önlü-arkalı fotokopisi.

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Vize adına başvuru dosyasını hazırlayan kişilerin seyahat planlarını destekleyecek; ulaşım ve konaklama planlarını teyit edecek bilgileri sunmaları zorunludur. Gidiş dönüş bilet rezervasyonu da seyahat planlarını desteklemelidir. Ayrıca otel rezervasyonu seyahat edecek olan kişinin adına düzenlenmelidir.

Amerika Turistik Ziyaretçi Vize Randevu Alımı

Vize alımı öncesinde mutlaka DS-160 formu doldurulmuş olmalıdır. Daha sonrasında da vize başvurusu için randevu alınabilecektir. İnternet üzerinden randevu alınamadığı durumlarda ise hafta içi Pazartesi ve Cuma günleri arası 07.00-19.00 vize bilgi servisi aranabilecektir.

B2ziyaretçi vize randevusu adına başvuru sahibine ait pasaport numarası başta olmak üzere doğum tarihi ve uyruğu ile alakalı bilgiler ile hesap oluşturulması istenmektedir. Pasaportun nereye gönderilmesi istendiği bilgisi işaretlendikten sonra da vize ücreti ödeme şekli seçilip randevu adına tarih ve saat belirlemesi yapılarak işlem tamamlanmış olur.

Amerika B2 Ziyaretçi Vizesi Ücreti

Amerika vize ücreti, başvurulacak vize türüne göre değişmektedir. Ücret online olarak kredi kartı ile ödenebileceği gibi isteyenler Türk Ekonomi Bankası şubesindeki Amerika Konsolosluğu hesabına yatırım işlemi yapılabilecektir. Bankanın vereceği dekont ise başvuru esnasında evrakların arasında orijinali olacak şekilde olmalıdır.

Amerika B2 Ziyaretçi Vizesi Çıkış Süresi

Vize mülakatının sıkıntısız geçmesi sonrasında pasaport belirtilmiş olan adrese en yakın PTT merkezine 3 iş günü içinde gönderilecektir.

Konsolosluk gerekli gördüğü takdirde başvuru sahibini tekrardan mülakata çağırabilir, isteğe bağlı olarak ek evrak talep edebilir. Ancak bu durum vize işlemlerinin belirtilmiş sürede sonuçlanacağı anlamına gelmeyecektir. Dolayısıyla kimi zaman düşünülen süre uzayabilmektedir.

Amerika B2 Ziyaretçi Vizesi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Amerika turistik vizesi ile alakalı kararlar konusunda yetkili olanlar Amerika Büyükelçiliği ve Konsolosluğu’dur. B2 ziyaretçi vizesi başvurusu konusunda idari destek vermekte olan vize başvuru merkezlerinin vize alımı konusunda sorumluluğu bulunmamaktadır.
  • Amerika ziyaretçi vize başvurusunu yapan kişi eğer öğrenciyse seyahatine sponsor olacak ebeveyn tarafından yazılmış olan ve seyahatin detayları ile masrafların karşılanmış olduğuna dair dilekçe sunulmalıdır.
  • Bununla beraber sponsor olan kişiye ait evraklar ve ekonomik durumu ile alakalı belgeler de yine dilekçeye eklenmelidir. Seyahate çıkan öğrenci reşit değilse ve okulla ya da 3. şahısla Amerika’ya gidiliyorsa dilekçe ile beraber anne ve babadan alınacak noter tasdikli izin belgesinin aslı sunulmalıdır.
  • Ülkesinde Amerika dış temsilciliği olmayan yabancı uyruklu kişiler ise vize başvurularını kendilerine en yakın olan ülkede faaliyetlerini sürdüren konsolosluklara yapabilirler.

Amerika turistik vizesi başvurusu olumlu sonuçlanır ve Amerika vizesi çıkarsa süresi ne kadar olacaktır?

Gerekli incelemeler sonrasında vizenin onaylanması durumunda vize 10 sene geçerli olacaktır. Fakat bu durum kişilerin ABD’de 10 sene kalabilecekleri anlamına gelmez. Seyahat sonrasında Amerika’daki gümrük memurları, ülkede ne kadar süre kalınacağına karar verecektir ve bu süre genel olarak 6 aydır.

Amerika turistik vizesi başvurusunda mülakat aşaması var mıdır?

14 yaşından büyük olan bütün başvurularda mülakat yapılır ve dijital parmak izi verileri alınacaktır. Gerekli görüldüğü durumda kişiler yeni bir mülakata çağrılabilmektedir.

Amerika turistik vize başvurusunda bulunmadan önce uçak ve otel rezervasyonu yaptırılması gerekir mi?

Amerika Konsolosluğu kişilerden otel ya da uçak rezervasyonu yaptırmalarını talep etmez. Tam aksine başvuru onaylanmadan rezervasyon yaptırılmaması tavsiye edilmektedir.

Amerika turistik vizesi kaç günde çıkar?

Vizenin çıkış süresi gerekli evrakların hazırlanıp başvuru yapıldıktan sonra mülakatın randevu tarihine göre değişim göstermektedir. Konsolosluğun yoğun olduğu dönemlerde bu tarih geç verilebilmektedir. Mülakat sona erdikten sonra ise en geç 3 iş günü içinde pasaport kişilere gönderilecektir.

Amerika turistik vizesi başvurusu için pasaportun süresi ne kadar olmalıdır?

Konsolosluk, belirtilmiş olan seyahat tarihi sonrasında en az 6 ay daha geçerli bir pasaporta sahip olan kişilerin başvurularını kabul etmektedir. Dolayısıyla kişilerin buna göre başvuru yapmaları önemlidir.

Geçerli Amerika vizesinin olduğu pasaportun süresi dolunca yeniden vize başvurusunda bulunmak gerekir mi?

Amerika’ya seyahat edecek kişiler yeni ve geçerli pasaportu ile beraber geçerliliği devam eden Amerika vizesinin olduğu pasaportu ile beraber seyahat edebilirler. İsteyenler ise tekrardan başvuru yapabilirler.

Give a Comment

Ara