Amerika Ticari Vize

Amerika ticari vize ücreti

Amerika Ticari Vize

Amerika B1 Ticari Ziyaretçi Vizesi İşlemleri

Göçmen olmayan vizeler; iş, turistik, eğitim, tıbbi tedavi ya da geçici çalışma amacı ile ABD’ye geçici olarak gitmeyi isteyen kişilere yönelik vizelerdir. Kişiler hangi vizeye başvurmak istiyorsa o vize ile alakalı bilgileri incelemelidir

Amerika Vize Başvuru Formu (DS-160 Formu)

Online olarak doldurulacak DS-160 formu, Amerika Konsolosluğu web sitesinde bulunmaktadır. Form İngilizce olarak doldurulmalıdır. Amerika Konsolosluğu’na randevu ile gidilmeden en geç 3 iş günü içinde online form doldurulmuş olmalıdır. Formun belirtilen süre içerisinde form doldurulmadığı takdirde vize başvurusu kabul edilmeyecektir. Bu durumda kişiler tekrardan randevu almak zorundadır. Ds160 formunda değişiklik yapılması istendiği zaman bu, formun imzalanıp gönderilmesinden önce yapılması gerekmektedir.

Amerika Ticari Vize
Amerika Ticari Vize

Amerika Ticari Vize Randevusu

Amerika Konsolosluğu ticari vize randevusu alınmadan önce mutlaka konsolosluğun internet sitesinde yer almakta olan DS-160 göçmen olmayan vize formu doldurulmalıdır. İlk aşamada Amerika iş amaçlı vize randevusu alınması gerekmektedir. Bunun için hesap oluşturulması gerekmektedir. Kişiye özel hesap oluşturulması gerekli bilgilerin alınması önemlidir. İlgili bilgiler oluşturulduktan sonra ödeme şeklinin seçilmesi ve pasaportun hangi PTT şubesine teslim edileceği ile alakalı bilgiler girilip randevu adına tarih ve saat seçenekleri ortaya çıkartılacaktır.

Vize randevusu adına büyükelçilik ya da konsolosluğa mülakat için gidileceği zaman seyahat nedenine uygun olan evraklar hazır olmalıdır.

Amerika B1 Ticari Ziyaretçi Vizesi Ücreti

Amerika ticari ziyaretçi vize ücreti kredi kartı ile ya da Türk Ekonomi Bankası şubesi Amerika Konsolosluğu hesabına ödenebilmektedir. Banka tarafından ödeme sonrasında verilecek olan dekont mutlaka başvuru evrakları içerisinde yer almalıdır.

Amerika Ziyaretçi Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Pasaport

Ticari ziyaretçi vize başvurusu için istenilen pasaport, seyahat dönüş tarihinden sonra en az 6 ay geçerli olmalıdır. Aynı zamanda son 10 sene içinde çıkarılmış olmalı ve en az 2 boş vize sayfası bulunmalıdır. Eğer varsa eski pasaportlar da sunulmalıdır.

Biometrik Fotoğraf

B1 ticari ziyaretçi vizesi başvurusu esnasında 5×5 cm ölçülerinde, son 6 ay içinde çekilmiş, arkası beyaz fonda biometrik fotoğraf istenmektedir. Bu fotoğraf daha öncesinde başka bir vize işleminde kullanılmamış olması gerekmektedir. Fotoğrafta baş ve saçın üst tarafından boyna kadar olan tüm kısım görünmelidir. Yüz tamamen görünmesi için fotoğraf çerçevesi ortalanmalı, yüz tamamen kameraya dönük ve gözler açık olmalıdır. Dini sebeplerin dışında başı örtecek bere ya da şapka gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır. DS-160 vize başvuru formu doldurulurken fotoğrafın dijital olarak yüklenmesi gerekecektir. Eğer ki belirlenen kriterlere uygun bir fotoğraf yüklenmezse vize başvuru süresi uzayacaktır.

Nüfus Cüzdanı ve Evlilik Cüzdanı ya da Boşanma İlamı

Başvuru sahibinin vatandaşlık bilgilerini içerek TC nüfus cüzdanının ön ve arka yüzünün fotokopilerinin yanı sıra kişi evli ise evlilik cüzdanının fotokopisi gerekmektedir. Kişi boşanmışsa boşanma ilamı da sunulmalıdır.

Amerika Ticari Vize Davetiyesi

Amerika Konsolosluğu’na hitap eden, davet etmekte olan Amerikalı şirket yetkilisi tarafından İngilizce ticari vize davetiyesi hazırlanmalıdır. Bu aşamada kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, kişi ile yakınlık derecesi, seyahatin sebebi ve süresi, seyahatin sponsoru ve Amerika’yı ne zaman terk edeceği ile alakalı bilgiler yer almalıdır. Aynı zamanda davet eden kişiye ait bilgiler ve vatandaşlık statüsü de yine eklenmelidir.

Geliş sebebi fuar ya da ticari organizasyon ise giriş kartı, giriş bileti veya ticari organizasyona ait bilgileri içermekte olan dokümanlar sunulmalıdır.

Amerika Ticari Vize Talep Dilekçesi

Amerika Konsolosluğu veya Amerika Büyükelçiliği’ne hitaben, Amerika’ya iş amaçlı seyahatte bulunacak başvuru sahibinin vize talebini ileten bir dilekçe olmalıdır.

Amerika Ticari Vize talebinde bulunan kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Amerika Konsolosluğu’na hitaben İngilizce yazılmış, antetli kağıda; – başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır.

Amerika Ticari Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır.

İş/Mesleki Durumuna İlişkin Belgeler

Amerika Ticari Ziyaretçi Vize müracaatında bulunacak kişi bir Kurum/Şirkete bağlı çalışıyor ise; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü, ve bağlı bulunulan kurum/şirketten alınacak.

antetli kağıda yetkili kişi tarafından şirketteki pozisyonu , işe giriş tarihi,ve seyahat tarihlerini belirten kaşe ve ıslak imzası bulunan vize talep dilekçesini sunmalıdır.

Kamu kuruluşlarında çalışanlar ise yetkili tarafından imzalı ve kaşeli Görev Belgesi ve İzin Belgesi,Çalışmış olduğu kamu kuruluşu tarafından verilmiş Görev Kimlik Kartı’nın fotokopisi.

Amerika B1 Ziyaretçi Vize başvurusu yapan kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir.

Başvuru sahibinin veya sponsorun şirkete ait belgeler

Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- Amerika Ticari Vize işleminde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve unvan değişikliğini göstermesi bakımından önemlidir.

İmza Sirküleri- Amerika Ticari Vize işleminde bulunan kişinin çalıştığı şirkette imza yetkisi olan kişilerin ibraz edildiği bu evrakın sunulması zorunludur.

Vergi Levhası fotokopisi – şirketin son yıla ait vergi bilgilerini beyan eden bu evrak sunulmalıdır.

Faaliyet Belgesi- (3 aydan eski tarihli belgeler kabul edilmemektedir.

Şirketin Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi – son 3 aylık hareketleri içeren, güncel, banka yetkilisi tarafından, kaşeli-imzalı ve ekinde banka yetkilisinin imza sirküleri mutlaka olmalıdır.

Finansal Durumu İlişkin Belgeler

Amerika Konsolosluğu/Elçiliği, Amerika seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminatını; başvuru sahibinin şahsi banka hesabında Euro/TL veya USD karşılığı görmelidir.

Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü- bankadan son 3 aylık aktif hesap hareketini içeren, 1 hafta içinde alınmış, banka yetkilisi tarafından imzalı-kaşeli ve ekinde bankanın imza sirküleri ekli sunulmalıdır.

Amerika Ticari Vize başvurusu yapan kişinin son 3 aylık maaş bordroları; bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Amerika Ticari Ziyaretçi Vize başvuru dosyası hazırlayan kişinin seyahat planlarını destekleyen; ulaşım ve konaklama planını teyit eden rezervasyon bilgilerini sunması mecburidir. Uçak bileti rezervasyonu, gidiş-dönüş bileti rezervasyonu, seyahat tarihlerini desteklemelidir. Otel rezervasyonunun seyahat edecek kişinin adına düzenlenmiş olduğu görülmelidir.

Amerika B1 Ziyaretçi Vizesi Çıkış Süresi

Başvuru mülakatında herhangi bir sorun olmaması durumunda 3 iş günü içinde pasaport ev ya da iş yeri adresine gönderilecektir. Eğer ki konsolosluk gerek duyarsa başvuru sahibini tekrardan mülakata çağırabilir ve ek evrak talep edebilir.

Lakin vize işlemlerinin belirtilen sürede sonuçlanacağı ile alakalı bir garanti yoktur. Resmi tatil günleri ya da konsolosluğun yoğun olduğu günlerde vize süresi uzayabilecektir.

Amerika B1 Ticari Ziyaretçi Vizesi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Amerika Ticari Ziyaretçi Vizesi ile alakalı kararlar konusunda yetkili olan kişiler Amerika Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’dir. Vize başvurularında idari destek vermekte olan vize başvuru merkezlerinin alınacak kararlar konusunda sorumluluğu yoktur.
  • Ülkesinde Amerika dış temsilciliği olmayan yabancı uyruklu kişiler kendilerine en yakın olan ülkede faaliyet göstermekte olan Amerika Konsolosluklarına yapabilirler. TC ikamet sahibi olan yabancı uyruklu kişiler en az 6 ay geçerli TC oturma izin belgesi orijinali fotokopisi ile beraber sunulmalıdır.

Amerika Ticari Vizesi Başvurusu Adına Gerekli En Önemli Evrak Nedir?

Bu aşamada başvuru sahibinin hazırlaması gereken en önemli evrak,  kişiyi ticari bir faaliyet adına Amerika’ya davet eden firmadan alınan davetiye mektubudur. Mektupta kişisel bilgiler, seyahat nedeni, daveti yapan firma ile alakalı bilgiler gibi zorunlu alanlar doldurulmalıdır.

Amerika Ticari Vize Başvurum Olumlu Sonuçlanır ve Vizem Çıkarsa Süresi Ne Kadar Olacaktır?

Ticari vizenin Amerika Konsolosluğu tarafından onaylanması sonrasında vize 10 yıl geçerli olacaktır. Fakat vizenin 10 yıllık olması, ABD’de 10 yıl kalınacağı anlamına gelmemektedir. Amerika’ya seyahat edildiği zaman gümrük memurları ülkede kalma konusunda ne kadar kalınacağına karar verecektir. Bu süre ağırlıklı olarak 6 aydır.

Amerika Ticari Vizesi Almak İçin Konsoloslukta Mülakata Girmek Gerekir Mi?

Bütün Amerika vizesi başvuruları esnasında konsolosluk aşaması bulunmaktadır. 14 yaşından büyük olan bütün başvurularda mülakata katılmak gerekmekte, bununla beraber dijital parmak izi verileri de alınmaktadır. Bununla beraber gerekli görüldüğü takdirde konsolosluk ekstra bir mülakat talep edebilir.

Amerika Ticari Vize Başvurusunda Bulunmak Adına Otel ve Uçak Rezervasyonu Yaptırılmalı Mıdır?

Amerika Konsolosluğu, kişilerden otel ve uçak rezervasyonu ile alakalı bir evrak istememektedir. Bununla beraber vize işlemleri sonuçlanmadan rezervasyon yaptırılmaması tavsiye edilmektedir.

Amerika Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika vizesi adına yapılacak olan başvuru sonrasında mülakat aşaması bulunmaktadır. Mülakat randevusu ise yoğunluğa göre değişim göstermektedir. Mülakatın tamamlanmasından sonra 3 iş günü içinde pasaport posta ile kişiye iletecektir.

Amerika Ticari Vize Başvurularında Pasaport Süresi En Az Ne Kadar Olmalıdır?

Vize başvurusu yapılması adına seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport olması gerekmektedir. Eğer ki gerekli şartlar taşınmazsa vize başvurusunun kabul edilmeme riski olacaktır.