Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika öğrenci vizesi

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika F1 Öğrenci Vizesi ve Amerika M1 Öğrenci Vizesi

 • ABD’de eğitim görmek isteyen kişilerin Amerika öğrenci vizesi alması ve ABD’ye bu vize ile seyahat etmeleri gerekmektedir. Kurs ya da eğitim görülecek olan okula göre Amerika öğrenci vizelerinden biri alınabilecektir.
 • Üniversiteye, koleje, liseye, ruhban okuluna, özel ilkokula, dil eğitim programına veya konservatuara ve bunun gibi eğitim kurumlarından birine kayıt yaptırmak isteyen kişilerin Amerika F1 öğrenci vizesi almaları gerekmektedir.
 • Dil eğitimi programı dışında bulunan mesleki eğitimler ya da diğer tanınan akademik olmayan kurumlara kaydolup eğitim alacak kişiler ise Amerika M1 öğrenci vizesi almaları gerekmektedir.
 • Lisans ya da akademik sertifikaya yönelik kredilendirilmemiş kısa süreli rekreasyonel kurs katılımları adına B ziyaretçi vizesine başvurulabilir.

Amerika F1 ve M1 Öğrenci Vizeleri ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika’da eğitim almanın planlandığı okula kaydedildiği zaman öğrenci ve değişim ziyaretçi bilgileri sistemine kaydolunur.

Vize görüşmesi adına Amerika Konsolosluğu’na gidildiği zaman kişiler Amerika vizesi adına gerekli evrakları hazırlamaları ve yanlarında mutlaka SEVIS ücretinin ödendiğine ait makbuzlar ile ABD okulundan alınan I-20 formu bulunmalıdır.

Eğitim esnasında eş ve çocuklar da kişi ile beraber Amerika’da bulunacaksa, onların bireysel I-20 formlarının doldurulmaları gerekmektedir.

Amerika Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları sadece eğitim kurumuna kayıt olunan tarihten en çok 120 gün öncesine kadar kabul etmektedir. Belirtilen süre dışında başvuru yapıldığı takdirde başvuru konsolosluk tarafından bekletilecektir.

Amerika F1 ve M1 öğrenci vizeleri sahibi olan öğrenciler kampus dışında çalışacaklarsa, bu işler kesinlikle eğitim aldıkları alanlar ile alakalı okul çalışmadan önce okullardaki yetkililerden izin alınmalıdır.

Öğrenci vizesi herhangi bir nedenden ötürü iptal edilmedikçe geçerli olacaktır. Pasaportun geçerlilik süresi sona erdiği zaman içinde yer alan öğrenci vizesi ve yeni pasaport ile ABD’ye girilebilir.

Amerika Öğrenci Vizesi
Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika J1 Değişim Programı Vizesi

Amerika J1 vizesi alınarak kültürel ve eğitim amaçlı Amerika’ya gidilebilir. Bunun için öncelikli olarak değişim programlarından bir tanesine kabul edilmeli ve belirlenen sponsor ile vize başvurusu gerçekleştirilmelidir.

Katılmak istenilen değişim programına kabul edilmesinden sonra SEVIS’e kaydolunmalı ve SEVIS I90 ücreti ödenmelidir. J1 vizesi onaylandıktan sonra ise Amerika’ya en erken gidilecek tarih, değişim programının başlangıç tarihinden en fazla 30 gün öncesi olacaktır.

Bununla beraber Amerika’daki değişim programı sona erdikten sonra ülkeden ayrılmak adına kişilerin 30 günlük süreleri olacaktır. Bu süre içinde ABD terk edilmelidir.

Amerika Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı / T.C. Kimlik Fotokopisi
 • Seyahat sonrası en az 3 ay daha geçerli olan Pasaport
 • Varsa eski pasaportlar
 • Güncel, arka fonu beyaz 2 adet biometrik fotoğraf
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Konsolosluğa hitaben yazılmış Vize Talep Dilekçesi
 • DS 160 Formu
 • I-20 Formu
 • I-539 Formu
 • SEVIS I-901 ödeme dekontu
 • Transkript ve diplomalar

TOEFL, SAT, GRE, GMAT ve benzeri kurumlardan alınan dil yeterlilik puanlarını gösteren belge.

Amerika J1 Vizesi Değişim Programları

Au Pair Programı

Bu program kapsamında J1 vizesini alacak olan kişiler ABD’de Amerikalı bir aile ile beraber yaşayarak eğitimlerini sürdürebilir ve bunun karşılığında çocuk bakımı yaparlar. Bu programa katılacak kişilerin yeterli seviyede İngilizce bilgisi olması, 18-26 yaşlarında olup en az lise mezunu olması gerekmektedir. bu program ile 12 ay ABD’de kalınır, istenirse süre 6, 9, 12 ay uzatılabilir.

Kısa Vadeli Akademisyen Değişimi Programı

Araştırma görevlileri, profesörler ya da benzeri eğitim ve tecrübeye sahip olan kişilerin danışmanlık yapmak veya eğitim vermek adına kısa süreli olarak Amerika’ya gidebileceklerdir. Kısa vadeli olan akademisyen değişim programının süresi 6 ay olup herhangi bir uzatma yapılamaz.

Üniversite Öğrencileri Değişim Programı

Üniversite okuyan öğrenciler bu program dahilinde ABD’de bulunan lise sonrası akademik kurumlarda eğitim alabilir veya devam ettikleri lisans programlarının parçası olarak burada staj yapabilirler. Programın süresi en fazla 24 ay olup öğrenciler kabul edildikleri okulun yurtlarında kalabilir veya yarı zamanlı olarak çalışabilirler.

Staj Programı

Amerika J1 vizesi alıp staj programına katılacak kişilerin lisans programına devam etmesi ya da mezuniyetlerinin üzerinden 12 aydan kısa süre geçmesi gerekmektedir.

Çalış ve Gez

Üniversiteye kaydolup ilk yarıyılı tamamlamış üniversite öğrencileri yaz tatilleri süresinde ABD’de bir yandan tatil yaparken diğer bir yandan tam zamanlı olarak çalışabileceklerdir. Öğrencilerin iletişim kurabilecekleri kadar İngilizce bilmeleri gerekmektedir.