Amerika Konsolosluğu

Amerika Konsolosluğu

Amerika Konsolosluğu

 Amerika Konsolosluğu üzerinden vize başvurusunda bulunulacağı zaman “Amerika Göçmen Olmayan Vize” statüsünden başvuru yapılması gerekmektedir. Çünkü bu vize türü kişilere eğitim, ziyaret, çalışma gibi nedenler ile Amerika Birleşik Devletleri’nde geçici olarak kalma hakkı verecektir.

Amerika Diplomatik ve Resmi Vize, Amerika İş Amaçlı Vize, Amerika Turizm Vizesi, Amerika Transit Geçiş Vizesi, Amerika Değişim Programı Vizesi, Amerika Öğrenci vizesi gibi vizeler; Amerika’ya seyahat amacına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Fakat tüm Amerika göçmen olmayan vize başvuru sahipleri kaç yaşlarında olurlarsa olsunlar Amerika DS-160 Göçmen Olmayan Vize başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Amerika Göçmen Olmayan Vize İşlemleri

 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Amerika vizesi için başvuru yapacaklarında veya Türkiye’de uzun sürelerdir ikamet izni olan yabancılar vize başvurusu adına ikamet ettikleri il/ilçede hizmet veren ABD resmi dış temsilciliklerine, İstanbul Amerika Başkonsolosluğu, Ankara Amerika Büyükelçiliği, Adana Amerika Konsolosluğu ve Amerika vize işlemlerini gerçekleştiren akredite seyahat acenteler üzerinden işlemler gerçekleştirilebilecektir.

Amerika Göçmen Olmayan Vize işlemlerinin hemen öncesinde başvuru yapan bütün pasaport sahiplerine ait temdit süreleri kontrol edilecektir. Bu aşamada önemli olan şeylerden biri kişinin Amerika seyahati için pasaportunun dönüş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerli olması gerekliliğidir. Her ne kadar Türk vatandaşları 6 ay kuralından muaf olsalar da temdit süresi Amerika kalış iznini etkileyen faktörler içinde yer alır.

Amerika Konsolosluğu
Amerika Konsolosluğu

Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvurusu

Türkiye’de ikamet etmekte olan İran, Irak ve Suriye vatandaşları Amerika göçmen olmayan vize başvuruları için Türkiye’deki Amerika Büyükelçilikleri ile Amerika Konsolosluğu üzerinden yapabilirler. Yapılacak olan başvurularda Türkiye’de devamlı ziyaretçi oldukları ve ülkeyi terk etmeye niyetleri olup olmadığını belirterek evraklarını sunmaları gerekmektedir.

DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu

Göçmen olmayan Amerika vizesi adına Amerika Büyükelçiliği’ne veya Amerika Konsolosluğu’na başvuru yapacak olan bütün başvuru sahiplerinin DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu İngilizce ve eksiksiz olarak doldurmaları gerekmektedir. Vize başvuru formu vize randevusundan en geç 3 iş günü öncesinde internet üzerinden online form doldurulması istenir. Aksi durumda başvuru yetkili kişiler tarafından kabul edilmeyecektir. Vize uyum koşullarına göre başvurularını devam ettiremeyecek, yeniden başvuru yapmaları gerekecektir.

DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu

İnsanların Amerika vize işlemleri adına doldurmaları gereken DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu, İngilizce hazırlanmıştır. Fakat online sistem, elektronik formdaki metni anlık olarak Türkçeye çevirmektedir. Bilgisayardaki fare elektronik formdaki İngilizce metnin üzerine getirildiği takdirde Türkçe çevirisi ekrana gelecektir.

Elektronik başvuru formu doldurulurken kişilerden dijital fotoğraflarını yüklemeleri de istenmektedir. Bu fotoğraf, Amerika Konsolosluklarının vize başvurusu adına gerekli görmüş olduğu boyut ve içeriklerde olmalıdır. Kriterlere uymayacak fotoğrafların yüklenmesi vize başvuru süresinin uzamasına neden olacaktır. Fotoğraf son 6 ay içinde çekilmeli ve daha öncesinde vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekmektedir.

Amerika vize başvuru işlemleri yapılırken form doldurulması esnasında formun bir kopyasının mutlaka sabit diske kaydedilip formun doldurulması esnasında belirli aralıklar ile kayıt işleminin yapılması önemlidir. Çünkü formu doldurma esnasında 20 dakikadan fazla işlem durursa, Konsolosluk form sistemi oturumu kapatacak ve kişilerin yazmış oldukları tüm bilgiler silinecektir.

Formun net ve doğru bilgiler ile doldurulmaması, Amerika Konsolosluğu vize kategorilerinin seçilmemesi ve kimi soruların boş bırakılması sonrasında Amerika Konsolosluğu yetkilileri tarafından vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilecektir. Amerika DS-160 formunun doldurulmasın sonrasında form sistem üzerinden konsolosluğa gönderildiği takdirde başvuru yapılmış olacaktır.

NOT: Amerika DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu üzerinde değişiklik sadece formun elektronik ortamda imzalanmadan ve konsolosluğa gönderim yapılmadan önce gerçekleştirilmelidir. “İmzala” ve “Gönder” seçeneğine tıklanmadan önce gerekli bilgilerin doğru olması önemlidir. Amerika DS-160 formunun son aşamasında bulunan Sign Application butonuna basılması sonrasında elektronik imza atılacaktır. İmza işlemi yerine getirilmediği takdirde başvuru sonuçlanmayacaktır.

Amerika vizesi Konsolosluğu Soruları

Amerikan Konsolosluğu Ne Zaman Açılacak?

Konsoloslukla işi olanlar açık mı değil mi? diye merak etmektedirler. Amerika konsolosluğu Covid-19 pandemisi doğrultusunda alınan önlemler nedeni ile kapatılmıştır. Belirsiz bir süre kapalı kalacaktır. Pandeminin gidişatına göre açılıp tekrara kapanabilir.

No Responses

Give a Comment

Ara