Amerika  ESTA Başvurusu

Amerika esta vize bilgileri

 ESTA Başvurusu Nedir?

Katılımcı ülke vatandaşlarının 90 gün ya da daha fazla kalmaları adına ABD’ne ticari veya turistik amaç ile vize almadan seyahat etmelerini sağlayan vize muafiyet programına ESTA vizesi denilmektedir.

Program kapsamında ülkeye seyahat edecek olan kişiler, seyahatlerinden önce “Electronik System for Travel Authorizatian” başvurusu yapıp sistemden onay almaları gerekmektedir. Kişiler ESTA vizesi ile ABD’ye gidebilecekleri gibi B tipi Amerika vizesi başvurusu da yapabilirler.

ESTA Vizesi Başvurusu İçin Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar

  1. Seyahat nedeni, sadece Amerika B tipi ziyaretçi vizelerinde geçerli olan amaçlardan bir tanesi olmalıdır. Bilimsel, mesleki, eğitim, ticari konferanslara katılmak, kısa süreli eğitimlere katılmak ya da bir sözleşme müzakere etmek gibi ticari nedenler olabileceği gibi arkadaş veya akraba ziyareti, tıbbi tedavi ve kısa süreli kurslara kayıt olmak gibi turistik amaçlar olabilecektir.
  2. Bir işte çalışmak, kredili bir kursta eğitim görmek, yabancı basın için çalışmak ve ABD’de devamlı ikamet etmek gibi nedenler ESTA vizesi için uygun olmamaktadır.
  3. ABD’ye gelecek olan kişinin vize muafiyeti programına katılan ülkelerden birinin vatandaşı olmaları gerekmektedir. Kişi bu programa katılan ülkelerden birinin vatandaşı olup aynı zamanda Suriye, Irak ,İran veya Sudan vatandaşı ise ESTA vizesi ile ABD’ye seyahat edemez.
  4. Vize muafiyet programı dahilinde ABD’ye gidecek olan kişilerin seyahat izin belgeleri ESTA onayı ile yetkilendirilmiş olmalıdır.
  5. 1 Mart 2011 ya da sonraki tarihlerde İran, Irak, Libya, Somali, Suriye, Yemen veya Sudan’a ziyaret gerçekleştiren ve bu ülkede bulunanlar ile vize muafiyeti programındaki ülkelerden birinin vatandaşı olup aynı zamanda Suriye, İran ya da Irak vatandaşı olanlar ESTA vizesi alamazlar ancak diğer Amerikan vizeleri adına başvuru yapabilirler.
  6. ESTA vizesinin alınabilmesi için pasaport seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır. Aynı zamanda 1 Nisan 2016 tarihi itibari ile e-pasaport sahibi olunmalıdır.
  7. E-pasaport içerisinde elektronik çipin yer aldığı güvenli bir pasaport olup bu pasaport Uluslar arası Sivil Havacılık Örgütü tarafından belirlenmiş standartlara uygun olmalıdır.
Amerika ESTA Başvurusu
Amerika ESTA Başvurusu

ESTA Vize ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Vize muafiyet programı yerine klasik Amerika vizelerinden biri için başvuru yapılabilir mi?

Vize muafiyet programı dahilinde ABD’ye ESTA onayı alınarak gidebilecek kişiler bunun yerine isterlerse Amerika B Ziyaretçi vizelerinden birine başvuru yapabilirler. Ayrıca 90 günden uzun süre ABD’de kalmak isteyen kişilerin buna uygun Amerika vizesine başvurmaları gerekecektir.

Amerika vizesi için yapılan başvuru reddedildiği zaman ESTA vizesi için başvuru yapılabilir mi?

Herhangi bir sebepten ötürü Amerika vizesi için yapılan başvuru reddedilmişse, bu sonuç ESTA talebinin reddedilmesine, ABD giriş limanında ek incelemelere veya girişin reddedilmesine neden reddedilmesine sebep olabilir.

ESTA vize ile Meksika, Kanada ya da yakınlarındaki adalara seyahat edilebilir mi?

Vize muafiyet programı ile ABD’ye gelindiği zaman Meksika, Kanada veya yakınlarda bulunan adaya kısa bir ziyarette bulunulabilir. ESTA vizesi ile sahip olunan 90 günün geri kalan kısmı adına tekrar ABD’ye dönülmelidir.

Amerika  ESTA başvurusu kabul edildikten sonra ABD’ne kesin giriş yapılabilir mi?

ESTA vizesi ile kişiler vize muafiyet programı kapsamında sadece bir ABD havalimanına/limanına gitme ve ülkeye giriş için izin talep etme hakları olacaktır.

Onaylanmış ESTA vizesi asla ABD’ne girilmesi adına garanti vermeyecektir. Ülkeye girip girmeme konusundaki yetki Vatan Güvenliği Departmanı ve ABD Gümrük Sınır Güvenliği yetkililerine aittir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki konaklama süresi uzatılabilir mi?

ESTA vizesi ile ABD’ye giriş yapacak olan kişilerin buradaki giriş sürelerini uzatmalarına izin verilmez. ABD’ye giriş yapıldığında, pasaporta vurulacak damgada belirtilmiş olan tarihte ya da daha öncesinde ABD toprakları terk edilmelidir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki statü değiştirilebilir mi?

Vize muafiyeti programı kapsamında ESTA vizesi alıp ABD’ye seyahat edecek kişilerin ABD’de var olan statülerini değiştirmelerine izin verilmemektedir.