Amerika B2 Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri

amerika b2 aile ziyareti vizesi nedir

Amerika B2 Aile Ziyareti Vizesi 

Amerika DS-160 Vize Başvuru Form

Amerika aile ziyareti vizesi başvurusu adına DS-160 vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır. Online formun vize başvuru randevusundan en geç 3 iş günü öncesinde doldurulması gerekmektedir. online müracaat yapılmadan gerçekleştirilecek olan direkt başvurular kabul edilmeyecektir.

Formun doldurulması esnasında formun bir kopyası sabit diske kaydedilmeli ve form doldurulması esnasında kaydetme işlemi tekrarlanmalıdır.

Form doldurulurken 20 dakikadan fazla işlem yapılmadığı takdirde oturum otomatik olarak kapatılacaktır. Kaydedilmediği zaman da oturum kapatılınca tüm bilgiler de silinmiş olacaktır.DS-160 formunda gerçekleştirilecek olan değişiklikler sadece form elektronik olarak imzalanmadan önce yapılabilmektedir. “İmzala” ve “gönder” seçeneği tıklanmadan önce girilen bilgilere dikkat edilmelidir.

Amerika B2 Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri

Amerika B2 Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri

Amerika Aile Ziyareti Vize Randevu Alımı

Vize başvuru dosyasının teslim edilebilmesi için randevu almak adına ilk önce online form doldurulmalıdır. Sonrasında da vize başvurusu yapan kişiler Amerika aile ziyareti amaçlı vize randevusu almaları gerekecektir.

Başvuru esnasında kişiden pasaport numarası başta olmak üzere doğum tarihi ve uyruğu gibi kişisel bilgilerini girerek hesap oluşturması istenecektir. İstenilen seyahat türüne uygun vize türü seçildikten sonra bilgilerin ilgili yerlere yazılması ile beraber pasaportun teslim edilmesi istenilen PTT şubesi seçilecektir. Ödeme şekli seçildikten sonra da randevu için tarih ve saat seçilecektir. Tarih geldiği zaman kişi mutlaka seyahat sebebine uygun olan evrakları hazır etmelidir. Bu evrakların içerisinde barkotlu onay sayfası da olmalıdır.

Amerika B2 Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Pasaport

Amerika Konsolosluğu, vize başvurusu adına seyahat dönüş tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği olan, son 10 sene içinde çıkartılmış ve en az 2 boş vize sayfası olan pasaport istenmektedir. Bununla beraber varsa eski pasaportlar da sunulmalıdır.

Biometrik Fotoğraf

Vize adına istenilen fotoğraf; son 6 ay içinde çekilmiş, 2 adet 5×5 cm ölçülerinde, beyaz arka fonlu ve daha öncesinde vize için kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Çözünürlük ise 600×600 ile 1200×1200 piksel arasında olmalıdır.

Fotoğrafta baştaki saç bölümünün üst kısmından boyun bölgesine kadar olan tüm kısım görünmelidir. Başın boyu 25-35 mm arasında olmalı veya fotoğrafın %50-70’lik kısmını kaplamalıdır. Dini sebeplerin dışında baş kısmında şapka ya da bere olmamalıdır. Yüz hatları tamamen görünür olmalı ve baş örtüsü yüzü gölgelememelidir. DS-160 formunun doldurulması esnasında aynı fotoğraf dijital olarak yüklenmelidir. Konsolosluğun belirlediği kriterlere uygun olmayan fotoğraf, vize başvuru süresinin uzamasına neden olacaktır.

Nüfus Cüzdanı, Evlilik Cüzdanı ya da Boşanma İlanı

Aile ziyareti vizesi işlemlerinde başvuruyu yapan kişinin doğum bilgileri ve medeni durumu ile alakalı belgeler, TC nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi, başvuru yapan kişi evli ise evlilik cüzdanının fotokopisi, boşanmış ise boşanma ilamı sunulmalıdır.

Amerika Aile Ziyareti Vize Talep Dilekçesi

Amerika Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu’na hitaben seyahatte bulunacak kişinin yazacağı dilekçe İngilizce olmalıdır

Başvuruda bulunan kişi çalışan ise; bağlı bulunduğu kurum yetkilisinin Amerika Konsolosluğu’na hitaben İngilizce olarak yazılacak dilekçe; antetli kağıda, başvuru yapan kişinin görevi, maaşı, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahati finanse eden kişi ve tekrardan görevine döneceğini taahhüt etmeli, imza ve kaşeli olarak sunulmalıdır.

Kişi şirket sahibi ise şirketinin antetli kağıdına seyahat planı, amacı ve şirketteki pozisyonunu anlatan dilekçe yazmalıdır.

Amerika Aile Ziyareti Vizesi Davetiyesi

Amerika’da yaşamakta olan aile bireyi veya akrabanın İngilizce olarak yazacağı davetiye, seyahat planını detaylı bir şekilde anlatmalıdır. Davet edecek olan kişinin iletişim ve kişisel bilgilerini içermesinin yanı sıra, davet edilen kişi ile akrabalık derecesi de belirtilmelidir. Masrafların nasıl karşılanacağı, ziyaret tarihleri, konaklama bilgileri ve ziyaretin amacı gibi detaylara da yer verilmelidir. Ayrıca davetiyeye davet eden kişinin Amerika vatandaşı/oturum kartı fotokopisi eklenmelidir.

Finansal Duruma Ait Belgeler

Amerika Konsolosluğu/Elçiliği, Amerika seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminatını; başvuru sahibinin şahsi banka hesabında Euro/TL veya USD karşılığı görmelidir.

Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü- bankadan son 3 aylık aktif hesap hareketini içeren, 1 hafta içinde alınmış, banka yetkilisi tarafından imzalı-kaşeli ve ekinde bankanın imza sirküleri ekli sunulmalıdır.

Amerika Aile Ziyareti Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.

Amerika Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunan kişi emekli ise; emekli maaşının son 3 aylık maaş hesap dökümü yeterlidir. Varsa, emeklilik kartının önlü-arkalı fotokopisi de istenmektedir. Ayrıca, varsa başvuru sahibine ait; tapu, araç ruhsatı, kredi kartı ekstreleri ve kira gelirleri belgelerinin ibrazı gereklidir.

İş ve Mesleki Duruma Ait Belgeler

Amerika Aile Ziyareti Vizesi müracaatında bulunan kişi bir Kurum/Şirkete bağlı çalışıyor ise; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü ve bağlı bulunulan kurum/şirketten alınacak, antetli kağıda yetkili kişi tarafından, kaşe ve ıslak imzası bulunan Görev Belgesi veya İzin Belgesi. Varsa, Görev Kimlik Kartı’nın fotokopisi hazırlanmalıdır.

Amerika Aile Ziyareti Vizesi başvurusu yapan kişi Çiftçi ise; Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi de istenmektedir.

Amerika Aile Ziyareti Vizesi için başvuru sahibi kişi Öğrenci ise; Güncel tarihli Öğrenci Belgesi aslı ve fotokopisi. Amerika Aile Ziyareti Vizesi başvurusu yapan kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir. Başvuru sahibinin veya sponsorun şirketine ait belgeler, ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- Amerika Aile Ziyareti Vizesi işleminde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve unvan değişikliğini göstermesi bakımından önemlidir.

İmza Sirküleri- Amerika Aile Ziyareti Vizesi işleminde bulunan kişinin çalıştığı şirkette imza yetkisi olan kişilerin ibraz edildiği bu evrakın sunulması zorunludur. Vergi Levhası fotokopisi – şirketin son yıla ait vergi bilgilerini beyan eden bu evrak sunulmalıdır. Faaliyet Belgesi- (3 aydan eski tarihli belgeler kabul edilmeyecektir)

Seyahat Planını Destekleyici Evraklar

Başvuru dosyası hazırlamakta olan kişi seyahat planlarını destekleyecek, konaklama ve ulaşım planlarını teyit edecek rezervasyon bilgilerini sunması gerekmektedir. Gidiş-dönüş bilet, uçak bileti rezervasyonu mutlaka seyahat tarihlerini desteklemelidir. Aynı zamanda bu rezervasyonlar seyahat edecek kişi adına olmalıdır.

Amerika B2 Aile Ziyareti Vizesi Çıkış Süresi

Vize için mülakatın sorunsuzca geçmesi sonrasında kişinin pasaportu 3 iş günü içinde en yakın PTT şubesine gönderilecektir. Amerika Konsolosluğu eğer gerekli görürse kişiyi yeniden mülakata çağırabilir ya da ek evrak talep edebilir. Vize çıkış süresi ise kesin olarak belli değildir. Yoğunluğa bağlı olarak vize çıkış tarihinde uzamalar olabilecektir.

Amerika Aile Ziyareti Vize Ücreti

Ücret herhangi bir Türk Ekonomi Bankası şubesine yatırılabilecektir. Bankaya yapılacak ödeme sonrasında verilecek orijinal müşteri dekontu mutlaka evraklara eklenmelidir.

Amerika B2 Aile Ziyareti Vizesi ile Alakalı Bilinmesi Gerekenler

  • Vize ile alakalı yetkili makamlar yalnızca Amerika Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’dir. Vize için destek veren vize başvuru merkezlerinin bu aşamada bir etkisi bulunmamaktadır.
  • Ülkesinde Amerika dış temsilciliği olmayan yabancı uyruklu kişiler ise en yakın ülkede bulunan Amerika Konsoloslukları üzerinden başvuru yapabilirler. TC ikamet izni olan kişiler ise en az son 6 ay geçerliliği bulunan oturma izni belgesi orijinali ve fotokopisi ile başvuru yapabilirler.
  • Amerika aile ziyareti vizesi müracaatı yapan kişi öğrenci ise seyahatine sponsor olacak ebeveyn seyahatin detayları ve masrafları karşılayacağına dair dikeçle sunmalıdır. Aynı zamanda öğrenciye sponsor olacak ebeveyne ait iş evrakları ile ekonomik durumu da mutlaka dilekçeye eklenmelidir. Öğrenci reşit değilse ve 3. şahısla seyahat edecekse hem anne hem de babadan noter tasdikli izin belgesi sunulmalıdır.
  • Başvuruyu yapan kişi ev hanımı ise ve eşi seyahat için sponsor oluyorsa; seyahat planı ve sponsorluğa dair açıklayıcı bir dilekçe yazılmalı; bu dilekçeye de mali ve mesleki evraklar eklenmelidir.

Amerika B2 Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri S.S.S

Amerika aile ziyareti başvurusu için en önemli evrak nedir?

Amerika’ya davet eden aile üyesinden alınan davet mektubu, en önemli evraktır. Davet mektubunda Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan ve kesinlikle olması gereken bilgiler yer almaktadır.

Amerika aile ziyareti vizesinin süresi ne kadardır?

Amerika Konsolosluğu tarafından verilmekte olan Amerika vizesi başvuruları değerlendirildikten sonra 10 sene geçerli olacak şekilde verirler. 10 yıllık bu vize ile kişiler diledikleri zaman ABD’ye seyahat edebilirler. Fakat 10 sene Amerika’da kalamazlar. Gümrük memurları genel olarak kişilerin en fazla 6 ay kalmalarına karar verirler.

Amerika aile ziyareti vizesi başvurusunda konsolosluk mülakatı var mıdır?

Başvurulacak herhangi bir Amerika vizesi adına Amerika Konsolosluğu’nda mülakat yapılması gerekmektedir. Mülakata 14 yaşından büyük olan herkes girmek zorundadır. Mülakat sırasında dijital parmak izi verileri de alınacaktır. Konsolosluk tarafından ikinci bir mülakat talep edilebilmektedir.

Amerika aile vizesi kaç günde çıkar?

Amerika Konsolosluğu’nda gerçekleştirilecek olan mülakat sonrasında3 iş günü içerisinde başvuru ile alakalı karar verilip pasaport posta aracılığı ile adrese gönderilecektir. Mülakat tarihi ise yoğunluğa bağlı olarak değişim göstermektedir.

Amerika Vize Randevu sayfamızdan bilgi alınız.